„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza.
W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" opisywaliśmy różne aspekty życia gospodarczego, które obniżały naszą konkurencyjność w globalnych rankingach. Teraz na podstawie wskazań instytucji międzynarodowych oraz odczuć polskich przedsiębiorstw stworzyliśmy listę dziesięciu barier, które najbardziej przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jedną z największych są koszty zatrudnienia, które są prawdziwym problemem szczególnie dla małych firm.
1. Polska na tle ?innych krajów
Średnie opodatkowanie pracy wynosi w Polsce – według raportu OECD – 35,6 proc. płacy brutto. Na tle krajów UE to jedno z najniższych obciążeń. Wyższe pozapłacowe koszty pracy – podatki i różnego rodzaju składki na ubezpieczenia społeczne – są w większości krajów Europy Zachodniej, ale też w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Obciążenia nakładane na prace są niższe niż w Polsce w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz kilku krajach pozaeuropejskich, np. w Japonii, Kanadzie, USA, Korei, Meksyku.
Sama praca też na tle krajów UE nie jest droga. Jak podaje Eurostat, średnio godzina pracy kosztuje u nas 7,2 euro, taniej jest tylko w jeszcze biedniejszych od nas krajach – Bułgarii, Rumunii czy na Łotwie.
2. Największa ?bariera
Statystyki pokazujące, że na tle innych krajów koszty pracy nie są w Polsce zbyt wysokie, zupełnie jednak nie przekonują polskich przedsiębiorców. Jak wynika z badań GUS, dla wielu firm to koszty zatrudnienia są obecnie największą barierą działalności. Tak wskazywało 54 proc. firm przemysłowych, 62 proc. budowlanych, 58 proc. w handlu detalicznym (choć w tym przypadku to druga bariera), 59 proc. przedsiębiorstw zajmujących się transportem i logistyką, 67 proc. w gastronomii i hotelarstwie, 55 proc. w komunikacji i informacji.