Jak poinformował w piątek rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj, tego dnia szefowie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec podpisali z prezydentem Częstochowy porozumienie o wspólnym tworzeniu warunków do inwestowania w tym mieście.
Mariusz Błędowski, dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, która zarządza tamtejszą SSE Euro-Park, zapowiedział w piątek, że jeszcze w czerwcu rozstrzygane będą pierwsze przetargi i wydawane zezwolenia na działalność w strefie na terenie Częstochowy. „Przewidywane nakłady to ponad 20 mln zł, liczba nowych miejsc pracy - ponad 200" - zaznaczył Błędowski.
Jak wynika z relacji częstochowskich samorządowców, dyrektor mieleckiej ARP zasygnalizował też, że jeden z oczekiwanych tam inwestorów związany jest z sektorem obsługi zewnętrznej biznesu (z ang. BPO - Business Process Outsourcing); drugi przygotowuje „projekt innowacyjny". Po zakończeniu podziałów geodezyjnych działek, które weszły do mieleckiej strefy, jej zarząd ma przyjmować kolejne wnioski inwestycyjne.
Prezes KSSE Piotr Wojaczek miał wspomnieć w piątek o wstępnych rozmowach z dwoma oferentami, a także o rekomendowaniu Częstochowy firmie zamierzającej budować centrum inżynieryjne. Wiceprezes Katowickiej SSE Mirosław Bubel mówił natomiast o zainteresowaniu ze strony polskiego średniego i drobnego kapitału. „Pomoc publiczna w naszej strefie jest skierowana także do inwestorów lokalnych" - zasygnalizował.
Podpisane w piątek porozumienie władz Częstochowy i obu stref zakłada m.in. powołanie wspólnego zespołu roboczego wspierającego działania miasta w przygotowywaniu i promowaniu miejskich terenów inwestycyjnych.