Polacy nie podejmują decyzji o zmianie pracy z dnia na dzień, tak samo jak z dnia na dzień nie tracą zaangażowania i motywacji - wynika z badania EFFECTIVENESS i SW Research.
Ponad 70 proc. polskich firm stanęło przed koniecznością obniżenia poziomu rotacji pracowników. Jednak tylko niespełna jedna trzecia menedżerów uznała to za największe wyzwanie związane z zasobami ludzkimi - wynika z najnowszych badania EFFECTIVENESS i SW Research. Dlaczego polskie firmy tak łatwo pozbywają się doświadczonych kadr?
Menedżerowie, którzy mają stały zespół zmotywowanych, wysoko wykwalifikowanych pracowników – ekspertów w swojej dziedzinie - odnoszą największy sukces - podkreślają autorzy badania. Wykwalifikowani, zmotywowani pracownicy są czynnikiem przewagi konkurencyjnej; od „jakości" zespołu zależy jakość nowych produktów, strategii sprzedażowych, czy co najważniejsze - wynik sprzedaży. Mimo to polskie firmy nie potrafią poradzić sobie z dużą rotacją pracowników.
Jak wynika z projektu badawczego EFFECTIVENESS i agencji badania SW Research , przeprowadzonego wśród pracowników działów HR, członków zarządu, właścicieli firm, rotacja pracowników w firmie jest najważniejszym wyzwaniem w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi - tylko dla 27 proc. badanych.
Podobnie wygląda sprawa z zatrzymaniem w firmie talentów. 76 proc. ankietowanych wskazuje, że utrzymanie najlepszych pracowników nie jest największym wyzwaniem dla działów personalnych.