Bezrobocie spada, ale za wolno

Według danych Eurostatu średnia stopa bezrobocia dla 28 krajów członkowskich w grudniu 2014 r. wyniosła 9,9 proc., co oznacza niewielki spadek w stosunku do listopada i wyraźny spadek w stosunku do grudnia 2013 r., kiedy to utrzymywała się na poziomie 10,6 proc.

Publikacja: 30.01.2015 15:08

Bezrobocie spada, ale za wolno

Foto: Bloomberg

Polska należy do grupy krajów, w których odnotowano w minionym roku największy spadek – do poziomu 8,0 proc. w porównaniu z 10,0 proc. w grudniu 2013 r. Liderem w zakresie poprawy sytuacji okazała się w tym czasie Estonia (spadek z 9,0 proc. do 6,6 proc.).

Jednocześnie ze stopą bezrobocia wynoszącą 4,8 proc. Niemcy osiągają poziom bezrobocia nienotowany od dawna w UE. Jacek Brzozowski, doradca Prezydenta Pracodawców RP zaznacza, że w przypadku tego kraju można już mówić o sytuacji pełnego zatrudnienia, kiedy to bezrobocie rejestrowane jest na poziomie zbliżonym do naturalnej stopy bezrobocia. Stanowi to także najniższy poziom bezrobocia, jaki odnotowano w tym kraju od roku 1981. Towarzyszy mu także osiągnięcie w grudniu ub.r. rekordowego historycznie poziomu zatrudnienia – sięgającego prawie 42,8 miliona osób. Na przeciwnym biegunie uplasowały się Grecja i Hiszpania ze stopą bezrobocia odpowiednio 25,8 proc. i 23,7 proc. W porównaniu do grudnia 2013 r. bezrobocie spadło w 24 krajach członkowskich, pozostało na tym samym poziomie w Belgii, natomiast wzrosło w Finlandii, we Włoszech i Francji.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rynek pracy
Spadło przeciętne zatrudnienie. GUS podał najnowsze dane
Rynek pracy
Słabo z pracą w drugim półroczu. Nadzieja w dużych firmach
Rynek pracy
GUS: 1,4 mln ludzi w Polsce pracuje tylko na podstawie umowy zlecenia
Rynek pracy
Na jakie umiejętności postawić w erze sztucznej inteligencji?
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Rynek pracy
Czy uda się przełamać męską dominację we władzach firm?