Bezcenny dla historii polskiej nauki budynek został wystawiony na sprzedaż. Istniało realne zagrożenie, że dziedzictwo polskiej noblistki zostanie bezpowrotnie utracone. Zakupem domu zainteresowani byli bowiem kupcy spoza Polski, dla których budynek stanowił jedynie wartość mieszkalną lub inwestycyjną.

Czytaj więcej

Morawiecki: Zleciłem zakup domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem

Dom Marii Skłodowskiej-Curie zdecydowała się kupić Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation i przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A. W domu noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa – miejsce spotkań i pracy wyjątkowych kobiet z całej Europy. Docelowo podparyski azyl noblistki ma się też stać miejscem, w którym przyznawane będą nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej naukowczyni.

Wcześniej budynek zostanie poddany renowacji. Pierwsze ekspertyzy zostały już wykonane. Zakończenie prac remontowo-konserwatorskich planowane jest na 2025 r. – pisze Business Insider Polska.

Dom Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse. Miejscowość leży na zachód od stolicy Francji, w odległości około 15 kilometrów od Wersalu. Otoczona jest lasami, są tu malownicze jeziora i rzeka L’Yvette. Dom ma 120 m kw., zbudowany został około 1890 r. i otoczony jest ogrodem o powierzchni około 900 m kw., w którym znajduje się zabytkowy gołębnik. Dom Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się na oficjalnej liście francuskich zabytków historycznych. Wewnątrz zachowały się pierwotne elementy wystroju.

Więcej czytaj na Business Insider Polska