W poniedziałek na sprzedaż wystawiony został dom należący niegdyś do Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie pod Paryżem. Jak podał dziennik „Le Parisien”, że cena nieruchomości wynosi 790 tys. euro, czyli około 3,6 mln złotych.

Na informację szybko zareagował premier Mateusz Morawiecki, który ogłosił w poniedziałek wieczorem na mediach społecznościowych, że polski rząd zamierza odkupić francuski dom słynnej noblistki.

„Zleciłem pilne działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem, który został wystawiony na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela. To miejsce jest ważną częścią polskiej historii” - napisał Morawiecki na swoim koncie na Facebooku.

Premier dodał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nawiązało już kontakt w tej sprawie z Ambasadą RP w Paryżu.

Położony w mieście Saint-Remy-les-Chevreuse dom jest obecnie w fatalnym stanie i wymaga gruntownego remontu, którego koszt może wynieść co najmniej 200 tys. euro. Znajduje się w nim jednak wiele oryginalnych elementów wystroju, takich jak gobeliny, terakota, piece kaflowe i kominki z początku XX wieku. Dom został wybudowany około 1890 roku, liczy powierzchnię 120 m kwadratowych i posiada trzy sypialnie, trzy łazienki, pokój kąpielowy, salon, kuchnię oraz spore poddasze i piwnicę.

Rodzina noblistki odwiedzała ten dom regularnie w latach 1904-1906, by oderwać się od zgiełku Paryża. Maria Skłodowska-Curie przebywała tam wraz z mężem i córkami. Po śmierci Piotra Curie dom stał niemal pusty.