Grupy producentów owoców i warzyw znalazły się na celniku urzędników w związku dużą skalą nieprawidłowości przy wykorzystaniu przez nie funduszy unijnych. W efekcie Komisja Europejska domaga się zwrotu od Polski około 1 mld zł.
Jak podaje resort rolnictwa, grupy producentów owoców i warzyw uzyskały w sumie wsparcie na inwestycje w wysokości 7,5 mld zł. To najwięcej spośród wszystkich sektorów produkcji rolnej w Polsce.
Niezależnie od tych kontroli podjęte zostały działania, które mają zmienić niekorzystne relacje w ramach łańcucha żywnościowego – informuje Ministerstwo Rolnictwa. Przygotowane zostało rozporządzenie wprowadzające rozwiązania ograniczające lub eliminujące ryzyko dotychczasowych nieprawidłowości w wykorzystywaniu pomocy przyznawanej grupom producentów owoców i warzyw.
Ponadto powstał projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi – przepisy tej ustawy powinny skutecznie wyeliminować przypadki stosowania przez odbiorców m.in. owoców nieuczciwych zabiegów skutkujących ograniczeniem przychodów uzyskiwanych przez ich dostawców – uważa resort rolnictwa.
Przepisy przewidujące obowiązek zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych w handlu tymi produktami zostaną uzupełnione o sankcje za zakup produktów rolnych od producentów bez uprzedniego zawarcia takiej umowy.