Wobec szalejącej inflacji i rosnących cen coraz więcej osób rozważa zakup nieruchomości poza granicami Polski w celu zabezpieczenia posiadanych środków przed utratą wartości. Trend ten umocnił się wobec zmian w polskim systemie podatkowym, a także – w związku z inwazją rosyjską na terytorium Ukrainy. Pośród możliwych do zainwestowania krajów, Polacy często wybierają Hiszpanię, która zachęca słoneczną pogodą i łagodnym klimatem. Dla niektórych atrakcyjne są również przepisy podatkowe umożliwiające skorzystanie z tzw. prawa Beckhama, pozwalającego na uzyskanie zwolnienia od opodatkowania dochodów uzyskanych poza granicami Hiszpanii.
Rynek nieruchomościowy w Hiszpanii od 2013 roku nieustannie się rozwija. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, nie odnotowano pogorszenia jego stanu ze względu na pandemię COVID-19. Wręcz przeciwnie, w 2021 r. osiągnięto nowy rekord sprzedaży nieruchomości. Specjaliści wskazują, że tendencja ta będzie się utrzymywać – hiszpańska gospodarka szybko powraca do stanu przedpandemicznego.
Inaczej niż w Polsce
Procedura związana z nabyciem nieruchomości w Hiszpanii różni się od standardów przyjętych w Polsce. Osoby zainteresowane kupnem apartamentu lub domu mogą być zdziwione liczbą dokumentów, które należy zweryfikować podczas nabycia nieruchomości, znaczeniem umowy sprzedaży oraz obowiązkami spoczywającymi na kupujących.
Pierwszą czynnością po znalezieniu interesującej nas oferty, jest weryfikacja ksiąg wieczystych danej nieruchomości. Z nich możemy dowiedzieć się jaka jest lokalizacja działki, wielkość parceli, jej przeznaczenie, charakter, informacje o zabudowie, a także – katastralna wartość nieruchomości.
Warto podjąć również dalsze kroki dążące do ustalenia stanu prawnego nieruchomości, w tym zweryfikować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (celem zweryfikowania czy planowany sposób wykorzystania nieruchomości jest dozwolony), udzielone pozwolenia na budowę oraz użytkowanie (by upewnić się, że wszelkie prace budowlane zostały przeprowadzone zgodnie z tymi dokumentami), a także – poczynić określone uzgodnienia z sąsiadami, które w przyszłości mogą ułatwić prowadzenie prac remontowych.