Mogę wziąć całą winę na siebie, ale nie o to chodzi. Popełniono błąd - nie było w momencie przygotowywania tej wersji ACTA konsultacji. Myślę, że trzeba to nadrobić. I że trzeba środowiskom internetowym, ale także w rozmowie z tymi, którzy bardzo zabiegają o ochronę własności intelektualnej - ze środowiskami twórczymi, wyjaśnić wszystkie aspekty tego, co jest w ACTA.
Boni obiecał rozmowę z różnymi środowiskami:
Walka hakerów trwa, chociaż myślę, że w tej fazie przydałoby się trochę uspokojenia, żeby podjąć decyzję i wrócić do konsultacji. Myślę, że konsultacje są potrzebne po to, żeby wyjaśniać wszystkie kwestie związane z ACTA. (...) Obiecuję, że w ciągu dwóch tygodni będziemy z różnymi środowiskami o tym rozmawiali. Na dzisiejszym spotkaniu u premiera będziemy rozmawiali jak się zachować wobec tego aktu podpisania ACTA 26 stycznia. Różne kraju poinformowały KE, że wstrzymają swoje podpisy. Szwajcaria powiedziała np. że nie podpisze, a cztery kraje powiedziały, że na pewno nie podpiszą w tym terminie.
Minister tłumaczył, na czym polega traktat:
ACTA to jest traktat międzynarodowy o charakterze bardzo ogólnym, który mówi o narzędziach przeciwdziałających piractwu. Nie jest tak groźny i nie mówi o szczegółach. Intencją tworzących ACTA jest stworzenie ram do tego, żeby walczyć z piractwem czy obrotem podrabianymi usługami i towarami, natomiast nie ma żadnych szczegółowych przepisów.