Przypomnijmy, że porozumienia sierpniowe były czterema porozumieniami, które zawarł rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia Sierpnia 80. Były to (kolejno): Porozumienie w Szczecinie – 30 sierpnia 1980, sygnowane przez Mariana Jurczyka (z PZPR przez Kazimierza Barcikowskiego); Porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980, sygnowane przez Lecha Wałęsę - w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem (z PZPR - Mieczysław Jagielski); Porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – 3 września 1980, sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza (z PZPR przez Aleksandra Kopcia); Porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – 11 września 1980, sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza (z PZPR przez Franciszka Kaima).
W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ Solidarność. W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się też do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. W kwestiach gospodarczych władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.
Joanna i Andrzej Gwiazdowie - współzałożyciele "Solidarności":
W samej "Solidarności" jest jakiś podział na tych, którym jest nieco bliżej do PiS i nieco bliżej do PO. Ale my w tym akurat nie uczestniczymy. Pomijając to, że już na początku był podział zasadniczy na ludzi, którzy znaleźli się tam szczerze oraz tych, którzy pojawili się służbowo jako agenci, to te różnice były naturalne. Ale w tamtych czasach różnice, że ktoś np. uważa, że in vitro ma być dotowane, a ktoś jest temu przeciw, nie były najważniejsze. Najistotniejsze podziały w społeczeństwie wywołał stan wojenny. W grudniu 1981 roku złamano ten wątły sierpniowy konsensus.