Rafał Ziemkiewicz:
Jako pierwszy sukces zapiszemy to, że trwamy, jesteśmy, może i się rozwijamy. Jak panowie oceniacie rok?
Stanisław Janecki:
Aktualizacja: 31.12.2011 11:11 Publikacja: 31.12.2011 11:11
Foto: W Sieci Opinii
Rafał Ziemkiewicz:
Jako pierwszy sukces zapiszemy to, że trwamy, jesteśmy, może i się rozwijamy. Jak panowie oceniacie rok?
Stanisław Janecki:
Doczłapaliśmy z zapowiedziami tego, co w tym roku się wydarzy, czyli tych negatywnych zjawisk. Wszystko to, co w ubiegłym roku było uważane za przykrości, w tym roku będziemy konsumować. To może zacząć przypominać greckie scenariusze.
Andrzej Stankiewicz:
Ja powiem trochę bardziej optymistycznie. To był rok małej stabilizacji. Dobrze, że nasza gospodarka ma się całkiem nieźle – oczywiście wolałbym wiedzieć, jak ona się ma naprawdę, a minister Rostowski robi bardzo wiele, bym się tego nie dowiedział. Wzrost gospodarczy nie jest udawany.
Stanisław Janecki:
Wzrost był spowodowany konsumpcją, firmy oszczędzają – Polacy nie oszczędzają. Jak Polacy nie oszczędzają, mam wrażenie że to jest wyraz pewnej desperacji i takich nastrojów dekadenckich – pijmy, bawmy się, póki jeszcze można – bo potem może być gorzej.
Rafał Ziemkiewicz:
Wola premiera jest, jak sądzę, wolą grup interesów, na których się opiera – jak to ładnie ktoś wymyślił, biurowa klasa średnia, to jest klasa panująca w Polsce. Miliony lemingów, które żyją w ten czy inny sposób z państwa. Z związku z czym rząd mający takie zaplecze jest fizycznie niezdolny do realnych żadnych reform. U nas słowo „reforma” oznacza „cięcia”.
Stanisław Janecki:
Gdyby tak było z tą biurową klasą średnią, jak pan mówi, to pół biedy. Natomiast ja obawiam się, że te grupy interesów są znacznie mocniejsze. One się sytuują trochę gdzie indziej. Co do tego gonienia Polaków do roboty. Może jest słuszne, ale niekoniecznie. Efektywność tej pracy, zależy także od tego co to jest za praca – można dwa razy szybciej zbijać palety, tylko niewiele z tego wyjdzie. Jeśli to jest prymityw gospodarczy, to gonienie ludzi do roboty powoduje, że mają tylko gorsze zdrowie.
Andrzej Stankiewicz:
Nie za bardzo wierzę, że w premierze jest wola do wydłużenia wieku emerytalnego. To jest bardzo niepopularne, trudno zyskać poparcia w sejmie i nie widać dyskusji w Sejmie. Nikt o tym nie myśli.
Rafał Ziemkiewicz:
Ludzie, którzy są w wieku przedemerytalnym i tak nie mogą znaleźć pracy. Ja mam wrażenie, że mówieniem o tym wieku emerytalnym to zostaliśmy wpuszczeni w kanał, bo to jest na lata, a tu mamy konkretną sytuację do rozwiązania.
Rafał Ziemkiewicz:
Jako pierwszy sukces zapiszemy to, że trwamy, jesteśmy, może i się rozwijamy. Jak panowie oceniacie rok?
Kreml nieprzypadkowo wziął na celownik polski konsulat generalny w północnej stolicy Rosji. Uderza w ten sposób w miejscową Polonię, ale też w rosyjskie środowiska niezależne.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
Plan PiS był prosty: w dniu konwencji KO w Gliwicach pokazać, że Karol Nawrocki jest blisko ludzi, i to tych najbardziej poszkodowanych, a nie aktywu partyjnego. Strategia godna Jacek Kurskiego.
Pogłoski o śmierci Zachodu są mocno przesadzone. Paryż uderza w miękkie podbrzusze kremlowskiej propagandy. Kiedy Emmanuel Macron zamieszcza zdjęcie z wnętrza wyremontowanej katedry Notre-Dame i pisze „to jest Francja”, sprzedaje Putinowi fangę w nos.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Konwencja KO w Gliwicach miała pokazać impet w prekampanii Rafała Trzaskowskiego. Jednak nie tylko o energię uczestników tu chodziło, ale też o pokazanie, że kandydat KO i jego sztab wyciągnęli lekcję z przeszłości. I nie chodzi tylko o 2020 rok.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.
Współcześnie SLAPP przybierają coraz bardziej agresywne, a jednocześnie zawoalowane formy. Tym większe znacznie ma więc właściwe zakresowo wdrożenie unijnej dyrektywy w tej sprawie.
To, co niszczy demokrację, to nie wielość i różnorodność opinii, w tym niedorzecznych, ale ujednolicanie opinii publicznej. Proponowane przez Radę Ministrów karanie za „myślozbrodnie” to znak rozpoznawczy rozwiązań antydemokratycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas