Przegląd prasy Wiktora Ferfeckiego: Trwa plaga „polskich obozów koncentracyjnych”

70 lat od zakończenia zbrodniczej działalności Auschwitz nie wystarczyło, by zagraniczne media pojęły, czym właściwie był ten obóz. Wciąż nazywają go „polskim”. Piszemy o tym w „Rzeczpospolitej”. „Fakt” z kolei informuje, że na obchodach rocznicowych pojawił się …syn Rudolfa Hössa.

Aktualizacja: 29.01.2015 07:45 Publikacja: 29.01.2015 07:11

Przegląd prasy Wiktora Ferfeckiego: Trwa plaga „polskich obozów koncentracyjnych”

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Walkę z obrażającymi Polaków sformułowaniami „Rzeczpospolita" zainicjowała w 2005 roku. Wielokrotnie dzwoniliśmy do redakcji używających nieprawidłowego kodu pamięci. Akcję naszej redakcji poparł ówczesny minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld.

Były minister mówi dzisiejszej „Rzeczpospolitej", że powodem używania błędnego kodu pamięci jest najczęściej „kompletna ignorancji", a takich ignorantów w światowych mediach jest wielu. W dzisiejszym wydaniu podajemy cytaty z włoskojęzycznej wersji serwisu Euronews, czeskiej telewizji i portalu anglojęzycznego MailOnline, w których w relacji z obchodów rocznicowych napisano właśnie o „polskich obozach".

To nie koniec kontrowersji wokół Auschwitz. W ostatnich dniach media podkreślały fakt, że na uroczystość nie zaproszono Zofii Pileckiej-Optułowicz, córki wielkiego bohatera rotmistrza Witolda Pileckiego, który jako ochotnik wszedł do Auschwitz, założył w obozie organizację konspiracyjną i jako jeden z pierwszych usiłował zmusić świat do działania przeciw Holocaustowi. Jak donosi „Fakt", zamiast niej na uroczystościach pojawił się Rainer Hössa, syn Rudolfa Hössa, czyli komendanta obozu.

Pan Reiner Höss dziś mówi, że wstydzi się za dziadka. Jednak klucz zaproszeń na uroczystości do Auschwitz, jak i nieudolność walki naszych władz ze sformułowaniem „polskie obozy" pokazuje, że polskie państwo chyba nie do końca działa poprawnie.

Podobne wrażenie można odnieść, obserwując pracę PKW. Dzisiejszej „Gazecie Wyborczej" wywiadu udzielił nowy szef tego skompromitowanego urzędu Wojciech Hermeliński. Twierdzi, że trwają już prace nad nowym systemem informatycznym, jednak najprawdopodobniej wszystkie wybory w 2015 roku zostaną przeprowadzone z użyciem ręcznego liczenia głosów. Podobnie jak jego poprzednik, nowy szef PKW sugeruje, że za kłopotami z ostatnimi wyborami samorządowymi stały ...zbyt niskie pensje urzędników. Dodaje też, że PKW „myśli o profesjonalnej obsłudze medialnej". Może nowy szef PKW jako pierwszy powinien iść na szkolenia do PR-owców?

O słabym działaniu polskiego państwa świadczy też publikacja „Dziennika Gazety Prawnej". Dziennik wraca do sprawy niewydolnych pośredniaków, które od lat już mało komu pomagają w znalezieniu zatrudnienia. Zdaniem „DGP", wyraźnie spadła liczb osób szukających pracy za pośrednictwem urzędów, bo więcej ofert jest w Internecie. W 2014 roku zarejestrowało się w pośredniakach 2453 bezrobotnych, rok wcześniej – 2709.

Co jeszcze godnego polecenia w dzisiejszej prasie? „Gazeta Wyborcza" pisze, że wbrew zapowiedziom premier Ewy Kopacz PO w tej kadencji może wcale nie wrócić już do tematu związków partnerskich. „Fakt" twierdzi, że nad kandydowaniem na prezydenta zastanawia się Ryszard Kalisz, jednak na przeszkodzie stoją finanse. W „Rzeczpospolitej" piszemy z kolei, że w Polsce pojawi się nowa partia. Zarejestrowali ją ojcowie, którzy walczą z dyskryminacją przed sądami rodzinnymi.

I na koniec ważna informacja. W „Rzeczpospolitej" piszemy, że po zamachach terrorystycznych we Francji rośnie prawdopodobieństwo przyjęcia unijnej dyrektywy o zbieraniu danych pasażerów linii lotniczych. Przed pięć lat będą przechowywane takie dane, jak numer karty kredytowej, preferencje dietetyczne i miejsce zajmowane w samolocie. Eksperci nie mają pewności, czy nowa dyrektywa zwiększy bezpieczeństwo, jednak unijni biurokraci widocznie uważają, że inwigilacji obywateli nigdy za mało.

Publicystyka
Estera Flieger: Dlaczego rezygnujemy z własnej opowieści o II wojnie światowej?
Publicystyka
Ks. Robert Nęcek: A może papież z Holandii?
Publicystyka
Frekwencyjna ściema. Młotkowanie niegłosujących ma charakter klasistowski
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Mieszkanie Nawrockiego, czyli zemsta sztabowców
Publicystyka
Marius Dragomir: Wszyscy wrogowie Viktora Orbána
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem