Ujawniono dokumenty związane ze sprawą Epsteina. Padają nazwiska Hawkinga i Trumpa

Kobieta, która twierdzi, że była ofiarą Jeffreya Epsteina, amerykańskiego multimilionera skazanego za przestępstwa seksualne (miał płacić nieletnim za seks, a także oferować seks z młodymi dziewczętami innym milionerom) zeznała, że książę Andrzej, syn Elżbiety II, położył rękę na jej biuście w należącym do Epsteina domu na nowojorskim Manhattanie w 2001 roku — wynika z dokumentów sądowych związanych z toczącym się procesem cywilnym, które zostały ujawnione w środę.

Publikacja: 04.01.2024 10:14

Stephen Hawking i Donald Trump

Stephen Hawking i Donald Trump

Foto: AFP, PAP

Incydentowi, o którym pisały wcześniej inne media, książę Andrzej zaprzeczał.

150 nazwisk polityków i finansistów w dokumentach sądowych dotyczących sprawy Epsteina

Opublikowane w środę dokumenty sądowe ujawniły kilka nowych szczegółów na temat rzekomej działalności Epsteina w zakresie handlu żywym towarem. Więcej dokumentów ma pojawić się w kolejnych dniach.

Epstein przyznał się w 2008 roku do namawiania nieletnich do prostytucji. W 2019 r., w wieku 66 lat, odebrał sobie życie, oczekując na proces w sprawie federalnych zarzutów o handel ludźmi w celach seksualnych.

Dziesiątki kobiet oskarżyło Epsteina o zmuszanie ich do świadczenia usług seksualnych dla niego i jego gości w prywatnym domu na wyspie na Karaibach należącej do niego i w domach, które należą do niego w Nowym Jorku, na Florydzie i w Nowym Meksyku.

Czytaj więcej

Syn królowej Elżbiety II pozwany za seks z nieletnią

Nazwiska ponad 150 osób wymienionych w dokumentach związanych z pozwem złożonym przez Virginię Giuffrę, jedną z kobiet oskarżających Epsteina i jego przyjaciółkę, Ghislaine Maxwell, która miała pomagać finansiście w handlu żywym towarem, były dotychczas utrzymywane w tajemnicy, dopóki sędzia federalny z USA w ubiegłym miesiącu nie orzekł, że nie ma podstaw prawnych, by nie ujawniać tych nazwisk. 

Giuffre twierdzi, że uprawiała seks z kilkoma politykami i finansistami.

Jeffrey stwierdził: świetnie, zadzwonimy do Trumpa i pójdziemy do kasyna

Fragment zeznania Sjoberg

Na liście nazwisk wymienionych przez Giuffre oprócz księcia Andrzeja pojawia się miliarder, Tom Pritzker i były gubernator Nowego Meksyku, Bill Richardson.

Giuffre twierdzi też, że nie pamięta wszystkich nazwisk polityków, z którymi uprawiała seks.

Sigrid McCawley, prawniczka Giuffre, powiedziała, że ​​na niektóre pytania dotyczące tego, kto umożliwiał działanie Epsteinowi, nadal nie ma odpowiedzi.

- Ujawnienie tych dokumentów przybliża nas do tego celu — dodała.

Zeznanie w sprawie Billa Clintona: Lubi młode dziewczęta

W innym ujawnionym dokumencie Johanna Sjoberg, składająca zeznanie w maju 2016 roku, twierdziła, że książę Yorku Andrzej dotykał jej biustu, gdy siedział obok niej na kanapie w apartamencie Epsteina na Manhattanie w 2001 roku.

Czytaj więcej

Brytyjskie media: Królowa Elżbieta rozważa emeryturę

Sjoberg w zeznaniu złożonym przed przysięgą mówiła też o rozmowach z Epsteinem, w których pojawiało się nazwisko Billa Clintona. Epstein miał jej powiedzieć, że Clinton „lubi młode, jeśli chodzi o dziewczęta”. Clinton miał podróżować na pokładzie prywatnego samolotu Epsteina. W 2019 roku prawnik Clintona twierdził jednak, że były prezydent „nie rozmawiał z Epsteinem od dekady” i „nie wie nic o straszliwych zbrodniach”, których miał się dopuścić Epstein.

Sjoberg wymieniła też nazwisko Donalda Trumpa. O byłym prezydencie USA Epstein miał mówić gdy Giuffre podróżowała z nim, Maxwell i księciem Andrzejem do Nowego Jorku, a samolot, w pewnym momencie, został skierowany do Atlantic City, w New Jersey. 

- Jeffrey stwierdził: świetnie, zadzwonimy do Trumpa i pójdziemy — nie pamiętam nazwy kasyna — ale że pójdziemy do kasyna — zeznała.

Z dokumentów wynika też, że nieżyjący już słynny astrofizyk Stephen Hawking był wymieniony w e-mailu Epsteina do Maxwell. Epstein pisze, że formułowane były „fałszywe oskarżenia”, takie jak to, że Stephen Hawking „na Wyspach Dziewiczych uczestniczył w orgii z udziałem nieletnich”. 

Hawking w marcu 2006 roku został sfotografowany w czasie wizyty na wyspie Epsteina w czasie, gdy przebywał na konferencji naukowej na sąsiedniej wyspie.

Konferencja została opłacona przez Epsteina. Brało w nich udział jeszcze 20 innych naukowców.

Incydentowi, o którym pisały wcześniej inne media, książę Andrzej zaprzeczał.

150 nazwisk polityków i finansistów w dokumentach sądowych dotyczących sprawy Epsteina

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Fala egzekucji przyspiesza w Iranie. W jeden dzień powieszono dziewięć osób
Przestępczość
Chciała wyłudzić kredyt na zmarłego. Przyprowadziła go do banku
Przestępczość
Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka
Przestępczość
Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele
Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji