Donald Trump ponownie oskarżony. Tym razem w stanie Georgia

Sąd w Georgii oskarżył Donalda Trumpa o próbę nielegalnego obalenia wyniku wyborów w tym stanie w 2020 roku.

Publikacja: 15.08.2023 07:27

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

To już czwarty zestaw zarzutów wobec byłego prezydenta.

Prokurator okręgowy hrabstwa Fulton, Fani Willis, wniosła 13 zarzutów przeciwko Trumpowi i jego współpracownikom, w tym o fałszerstwo i ściąganie haraczy. Takie zarzuty są najczęściej wykorzystywane do oskarżania członków zorganizowanych grup przestępczych.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Donald Trump przed sądem zrobił się malutki

Na konferencji prasowej prokurator Willis dała Trumpowi i wszystkim jego współoskarżonym czas do południa 25 sierpnia na poddanie się policji. Dodała, że ma nadzieję na wyznaczenie terminu rozprawy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i planuje sądzić wszystkich 19 oskarżonych razem.

Razem z Trumpem oskarżono min. byłego szefa sztabu Białego Domu Marka Meadowsa, byłego prawnika Trumpa i byłego burmistrza Nowego Jorku Rudy'ego Giulianiego oraz Johna Eastmana, innego byłego prawnika Trumpa.

98-stronicowy akt oskarżenia wymienia 19 oskarżonych i wyszczególnia dziesiątki działań Trumpa i jego sojuszników, mających na celu cofnięcie jego porażki w stanie Georgia, w tym naciski na republikańskiego sekretarza Georgii, aby znaleźć wystarczającą liczbę głosów oddanych na Trumpa, nękanie urzędników fałszywymi zgłoszeniami oszustw wyborczych i próby przekonania prawodawców z Georgii do zignorowania woli wyborców i wyznaczenia nowej listy elektorów przychylnych Trumpowi. Wszystkim oskarżonym postawiono zarzut ściągania haraczy, za co grozi kara do 20 lat więzienia.

Czytaj więcej

Były prezydent USA Donald Trump usłyszał zarzuty. Nie przyznał się do winy

Sąd w Atlancie obradował poza zwykłymi godzinami pracy, gdy wielka ława przysięgłych zdecydowała, czy postawić zarzuty byłemu prezydentowi.

Donald Trump podważał wynik wyborów prezydenckich w stanie Georgia

Trump ledwo tylko przegrał z Joe Bidenem w Georgii, a jego prawnicy, w tym były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, złożyli fałszywe zarzuty oszustwa wyborczego.

W styczniu 2021 r. pojawiło się również nagranie rozmowy telefonicznej Trumpa, w której nakłaniał republikańskiego sekretarza stanu Georgia Brada Raffenspergera, do „znalezienia” głosów potrzebne do wygrania wyborów. Raffensperger odmówił.

Trumpowi postawiono wiele zarzutów

Donald Trump jest oskarżony już w kilku innych sprawach – zaledwie rok przed wyborami, w których ma nadzieję odzyskać prezydenturę.

Najpoważniejsze zarzuty dotyczą spisku mającego na celu zmienić wynik wyborów. Jego wypowiedzi i działania miały położyć podwaliny pod niesławne zamieszki na Kapitolu w USA.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Stany Zjednoczone mogą się rozpaść

Trump zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że są one motywowane politycznie. W oświadczeniu przedstawiciele Trumpa powiedzieli: „Mogli to zrobić dwa i pół roku temu, ale zdecydowali się to zrobić z powodu ingerencji w wybory w środku udanej kampanii prezydenta Trumpa.

Inne problemy prawne Trumpa obejmują zarzuty, że trzymał dokumenty bezpieczeństwa narodowego w swoim domu na Florydzie, już po opuszczeniu urzędu. Były prezydent ponownie nie przyznał się do winy.

To już czwarty zestaw zarzutów wobec byłego prezydenta.

Prokurator okręgowy hrabstwa Fulton, Fani Willis, wniosła 13 zarzutów przeciwko Trumpowi i jego współpracownikom, w tym o fałszerstwo i ściąganie haraczy. Takie zarzuty są najczęściej wykorzystywane do oskarżania członków zorganizowanych grup przestępczych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Niemcy. Hamas podejrzany o planowanie ataków
Przestępczość
W Rosji aresztowano zastępcę szefa Sztabu Generalnego
Przestępczość
Największy proces współczesnych Niemiec. Sąd nad spiskowcem Heinrichem XIII
Przestępczość
Szwecja: Dwie strzelaniny w Sztokholmie. Jedna osoba nie żyje
Przestępczość
Próba podpalenia synagogi we Francji. Sprawca zastrzelony przez policję
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy