Amerykanin uniewinniony po odbyciu 38 lat niesłusznego wyroku

Maurice Hastings, 70-letni Afroamerykanin skazany w 1983 r. za napad rabunkowy i zabójstwo oraz napaść na tle seksualnym, został ostatecznie uniewinniony przez kalifornijski sąd.

Publikacja: 05.03.2023 22:40

Maurice Hastings

Maurice Hastings

Foto: YT

Sędzia Sądu Najwyższego Hrabstwa Los Angeles, William C. Ryan, formalnie uznał Hastingsa za niewinnego i wyczyścił aresztowanie i oskarżenie z jego rejestru karnego, głosi komunikat prasowy California State University Los Angeles.

69-letni Hastings został zwolniony z więzienia w październiku 2022 roku po tym, jak na podstawie badania DNA z ataku z 1983 roku zidentyfikowano innego podejrzanego.

Hastings odsiadywał dożywocie za przestępstwo, mimo że świadkowie potwierdzali jego alibi w czasie morderstwa i żadne fizyczne dowody nie łączyły go z miejscem zbrodni.

Wymaz z jamy ustnej pobrany wkrótce po ataku został ostatecznie przetestowany w czerwcu 2022 r. DNA  wykluczyło Hastingsa i zamiast niego wskazało Kennetha Packnetta, który zmarł w 2020 roku podczas odbywania kary więzienia za porwanie i gwałt.

Podczas rozprawy zastępca prokuratora okręgowego Martha Carrillo złożyła Hastingsowi „od dawna spóźnione przeprosiny” w imieniu biura prokuratora okręgowego w Los Angeles.

- Przykro mi, bardzo mi przykro z powodu  wielkiej niesprawiedliwości, jakiej dopuścił się  mój urząd i system sądownictwa karnego. To nauczka – powiedziała. - Jesteśmy upokorzeni tą lekcją i weźmiemy ją sobie do serca. Wiem, że nie wystarczy powiedzieć „przepraszam” za 38 lat spędzone w więzieniu.

Carrillo przeprosiła również za to, że nie uwzględniła wcześniejszych próśb Hastingsa o przeprowadzenie testów DNA na dowodach.

Hastings napisał do biura prokuratora okręgowego w Los Angeles w 2000 roku, prosząc ich o przetestowanie DNA, które, jak powiedział, wykaże ostatecznie, że nie był osobą związaną ze zmarłym w czasie popełnienia przestępstwa.

Po konferencji prasowej Hastings powiedział, że czuł rozpacz na myśl o spędzeniu życia w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełnił.

Po wyczyszczeniu kartoteki Hastings chce skupić się na „cieszeniu się życiem”.

Przestępczość
W USA 279 strzelanin w 157 dni. W ostatniej zginęły dwie osoby
Przestępczość
Afganistan: Ktoś truje dzieci w wieku szkolnym, głównie dziewczęta
Przestępczość
Wojna w Ukrainie zakłóca powiązania mafijne
Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera