Skradziony Picasso odnaleziony po 20 latach przez "Indianę Jonesa świata sztuki"

Holenderski detektyw, "Indiana Jones świata sztuki", odzyskał obraz Picassa o wartości 25 milionów euro, skradziony w 1999 roku z jachtu saudyjskiego szejka na Riwierze Francuskiej.

Aktualizacja: 26.03.2019 10:19 Publikacja: 26.03.2019 08:10

Arthur Brand

Arthur Brand

Foto: AFP

Arthur Brand powiedział, że oddał arcydzieło z 1938 roku, zatytułowane „Portret Dory Maar” - znane również jako „Buste de Femme (Dora Maar)” - firmie ubezpieczeniowej na początku tego miesiąca.

Odnalezienie rzadkiego portretu Henrietty Theodory Markovitch, fotografki znanej pod pseudonimem Doora Maar, związanej przez kilka lat z Pablo Picasso, jest zwieńczeniem czteroletniego dochodzenia w sprawie włamania na luksusowy jacht Coral Island, zakotwiczony w Antibes we Francji.

Dwie dekady po kradzieży, bez żadnych wskazówek co do miejsca przetrzymywania dzieła, policja francuska została zawstydzona przez holenderskiego detektywa. Jak relacjonuje Brand w rozmowie z agencją AFP, po czteroletnim dochodzeniu, które prowadziło przez holenderski świat przestępczy, dziesięć dni temu dwóch pośredników pojawiło się na progu jego domu z zaginionym obrazem w rękach.

- Mieli Picassa, obecnie wycenianego na 25 milionów euro, owiniętego w arkusz papieru i czarne worki na śmieci - opowiadał.

To kolejny sukces Branda, który trafił na pierwsze strony gazet w zeszłym roku, po tym, gdy odnalazł w jednym z mieszkań w Monako bizantyjską mozaikę z VI wieku. Dzieło zostało skradzione na Cyprze w 1970 roku.

Według Branda od czasu pierwotnej kradzieży obraz co najmniej 10 razy zmieniał właściciela. Przez wiele lat "często był wykorzystywany jako zabezpieczenie w transakcjach związanych z handlem narkotykami oraz handlem bronią". Z detektywem skontaktowali się przedstawiciele ostatniego posiadacza dzieła - biznesmena, który rzekomo był przekonany, że nabył obraz w pełni legalnie. Brand skontaktował się z holenderską i francuską policji - które od czasu kradzieży dawno zamknęły sprawę - i uzyskał zapewnienie o nieściganiu posiadacza Picassa.

Brand zdradził, że po rozpakowaniu obrazu, przyniesionego mu do domu, powiesił go na jedną noc u siebie na ścianie. - Dzięki temu mój apartament stał się jednym z najdroższych w Amsterdamie na jeden dzień - śmiał się.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów