Aktualizacja: 30.04.2025 07:28 Publikacja: 17.11.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Państwowy holding spożywczy rośnie w siłę. Powołany jako 15 spółek skupionych wokół Krajowej Spółki Cukrowej niedługo może się powiększyć. – Negocjacje są finalizowane, chodzi nawet o kilku przetwórców spożywczych – podaje nam źródło zbliżone do transakcji. Na tym nie koniec, spółka jest także zainteresowana pojawieniem się w sektorze handlowym.
Sama spółka enigmatycznie mówi o planach rozwojowych. – Krajowa Grupa Spożywcza realizuje przyjętą strategię rozwoju, m.in. poprzez akwizycje. Zgodnie z polityką grupy spółka nie udziela informacji zarówno o ewentualnych podmiotach, z którymi prowadzone są rozmowy, jak i o etapie rozmów – mówi Szymon Smajdor, rzecznik spółki. – Na obecnym etapie rozwoju grupy nie prowadzimy rozmów akwizycyjnych w obszarze sieci handlowych. Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości w wyniku dalszej konsolidacji branży rolno-spożywczej Krajowa Grupa Spożywcza będzie realizowała działania rozwojowe w tym obszarze – dodaje. Branża uważnie obserwuje poczynania państwowego podmiotu. – Konkurencja na rynku jest duża, za nami stoi trzy dekady pracy na rynku i rzesza ponad 6 tys. dostawców – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – Zbudowanie pozycji na tak konkurencyjnym rynku nie jest proste. Zmieniające się zwyczaje zakupowe Polaków i ich wysokie oczekiwania co do relacji ceny do jakości towarów także są dużym wyzwaniem dla przedsiębiorstw – dodaje.
Zbiory kawy w Brazylii w tegorocznej i w przyszłej kampanii 2025/26 zmaleją o 3-6,4 proc z powodu suszy — wynika...
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny...
Amerykańska firma, przejęta przez Kreml i objęta kontrolą państwa, będzie wykorzystywana do dostarczania żywnośc...
Cła Trumpa i spadki wydatków konsumenckich to wyzwania dla branży, zwłaszcza mocnych alkoholi. Dlatego wciąż szu...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ceny ryżu w Japonii wciąż rosną. Rząd od miesięcy usiłuje zapanować nad drożyzną uwalniając rezerwy strategiczne...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas