Raportowanie informacji o beneficjentach rzeczywistych w Niemczech – zmiany w zgłoszeniach

Od 2015 roku w Niemczech istnieje rejestr przejrzystości oparty na unijnych dyrektywach w sprawie zapobiegania praniu pieniędzy1. W ciągu ostatnich trzech lat doszło jednak do kilku zmian legislacyjnych, które wpłynęły na charakter i procedurę zgłaszania beneficjenta rzeczywistego.

Publikacja: 21.07.2023 02:00

Raportowanie informacji o beneficjentach rzeczywistych w Niemczech – zmiany w zgłoszeniach

Foto: AdobeStock

Rejestry przejrzystości pomagają zapobiegać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, ponieważ ujawniają one poszczególne osoby, które stoją za złożonymi strukturami korporacyjnymi. Rejestry takie występują w całej Unii Europejskiej, również w Niemczech. W dniu 1 sierpnia 2021 r. weszła w życie niemiecka ustawa o Rejestrze Przejrzystości i Informacji Finansowej (niem. Transparenzregister- und Finanzinformationsgesetz, TraFinG). Obszerne zmiany w niemieckiej ustawie o praniu pieniędzy (niem. Geldwäschegesetz, GwG) wraz ze zmianami w samym Rejestrze Przejrzystości (niem. Transparenzregister, dalej "Rejestr Przejrzystości" lub ‘’rejestr UBO’’) wpłynęły na niemieckie spółki, zmuszając je do podjęcia określonych działań. Chociaż okres przejściowy dla większości zmian dobiegł końca, Niemcy nadal wdrażają nowe regulacje, np. związane z obowiązkami sprawozdawczymi dla podmiotów zagranicznych będących bezpośrednio lub pośrednio właścicielami nieruchomości położonych na terenie Niemiec.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja