Andrzej Duda zdecydował. "Przełomowa ustawa na rzecz bezpieczeństwa"

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Przywraca ona podstawy obrony cywilnej. Pojęcie to zostało zniesione z porządku prawnego wiosną 2022 r. po uchwaleniu ustawy o obronie Ojczyzny.

Publikacja: 18.12.2024 17:08

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Foto: PAP/Paweł Supernak

mat

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie prezydenta, celem ustawy jest przede wszystkim udoskonalenie w obszarze niemilitarnym zagadnień związanych z zapewnieniem warunków do przetrwania ludności.

„Uchwalona ustawa uzupełnia i porządkuje działania, mające na celu przygotowanie podmiotów ochrony ludności do reagowania w czasie pokoju, stanu wojennego i wojny” - podkreślono. 

Minister spraw wewnętrznych i administracji zostanie szefem obrony cywilnej państwa polskiego

Podczas wtorkowej konferencji prasowej wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jest to "ustawa przełomowa na rzecz bezpieczeństwa". Jak zaznaczył, "budowa obrony cywilnej i infrastruktury ochrony ludności jest dla rządu absolutnym priorytetem".

- Minister spraw wewnętrznych i administracji, pan Tomasz Siemoniak, w momencie wejścia w życie ustawy zostanie szefem obrony cywilnej państwa polskiego. To jest ważna funkcja. Po raz pierwszy minister będzie pełnił funkcję szefa obrony cywilnej. W przeszłości, dopóki nasi poprzednicy nie wygasili ustawy o obronie cywilnej i ochronie ludności, szefem obrony cywilnej był szef Państwowej Straży Pożarnej. My jednak chcieliśmy — i to jest działanie podjęte z pełną odpowiedzialnością — podnieść ten obszar do najwyższego poziomu, by kluczowy resort i kluczowy minister bezpośrednio nadzorował oraz odpowiadał za budowę czegoś, co w wielu miejscach musimy stworzyć od początku – poinformował wicepremier.

Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na już istniejących strukturach. Jak podkreślają przedstawiciele rządu, chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (szczególnie Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych), struktur zarządzania kryzysowego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych oraz organizacji pozarządowych.

Podstawą finansowania realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej będzie Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej przeznaczać się będzie corocznie środki w wysokości nie niższej niż 0,3 proc. PKB.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej