Modyfikacja art. 18[sup]3a[/sup] [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link] dotyczy definicji m.in. dyskryminacji pośredniej. Istnieje ona wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja przy nawiązaniu i rozwiązaniu stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowaniu oraz dostępie do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych w art. 18[sup]3a[/sup] § 1 k.p. Chyba że postanowienie, kryterium lub działanie jest obiektywnie uzasadnione ze względu na zgodny z prawem cel, który ma być osiągnięty, a środki służące jego osiągnięciu są właściwe i konieczne.
Zgodnie z tą nowelizacją naruszeniem prawa będzie także dyskryminacja pośrednia, która jeszcze nie spowodowała niekorzystnej dysproporcji, ale istnieje prawdopodobieństwo, że tak może zdarzyć się w przyszłości.
[ramka] [b]Przykład 1[/b]
Szef wprowadza nowe zasady rekrutacji. Zgodnie z nimi kandydaci przechodzą testy z wiedzy ogólnej, obejmującej pytania dotyczące kultury młodzieżowej. Choć takie rozwiązanie automatycznie nie szkodzi osobom starszym, to istnieje prawdopodobieństwo, że ze względu na wiek i oderwanie od kultury młodzieżowej niewłaściwie wypełnią testy i przez to nie przejdą pomyślnie naboru. Takie działanie pracodawcy może być uznane za dyskryminację pośrednią ze względu na wiek.[/ramka]
[srodtytul]Nowe molestowanie i molestowanie seksualne[/srodtytul]