Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.01.2019 21:59 Publikacja: 05.01.2019 05:00
Foto: AdobeStock
Wspomnianą procedurę wprowadzono do kodeksu postępowania cywilnego 13 sierpnia 2011 roku, dodając art. 59815 – 59821 kpc. Przepisy te pozwalają na przeprowadzenie postępowania, które w swym założeniu ma na celu przymuszenie rodzica do umożliwienia drugiemu rodzicowi wykonywania kontaktów z dzieckiem, które zostały ustalone prawomocnym orzeczeniem sądu, np. postanowieniem o ustaleniu kontaktów albo w wyroku rozwodowym.
Omawiana procedura została ukształtowana dwuetapowo. Etap pierwszy, o którym mowa w art. 59815 kpc, zmierza do zagrożenia rodzicowi uniemożliwiającemu lub utrudniającemu wykonywanie kontaktów, obowiązkiem zapłaty na rzecz uprawnionego rodzica oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie jego prawa do kontaktów. Dopiero jednak w etapie drugim, o którym mowa w art. 59816 kpc, sąd może nakazać rodzicowi, któremu wcześniej zagroził, dokonanie zapłaty należnej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego rodzica.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas