Separacja to instytucja prawna pozwalająca małżonkom odpocząć od siebie z zabezpieczeniem swoich prawnych interesów. Stanowi ona alternatywę dla osób, które z różnych względów nie godzą się na rozwód.
[srodtytul]Bez nowego małżeństwa[/srodtytul]
Separacja wywołuje wiele takich samych skutków jak rozwód. Najważniejsza różnica polega na tym, że osoba pozostająca w separacji nie może zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Ponadto, aby uzyskać separację, wystarczy, by między małżonkami nastąpił zupełny, a nie – jak to jest w wypadku rozwodu – trwały i zupełny rozkład pożycia.
Rozkład zupełny występuje wtedy, kiedy żadna z trzech więzi małżeńskich (duchowa, gospodarcza i fizyczna) już nie funkcjonuje. Rozkład ma charakter trwały, kiedy nie ma możliwości ponownego nawiązania więzi łączących małżonków.
Separacja może nastąpić na zgodny wniosek obojga, jeśli nie mają oni wspólnych małoletnich dzieci. Jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy. Po orzeczeniu separacji para może później wystąpić wspólnie do sądu o jej zniesienie.