Rozstrzyganie spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa należy do kompetencji sądów kościelnych. Proces ma na celu ustalenie, czy faktycznie małżeństwo zostało zawarte nieważnie i pozostaje nieważne z punktu widzenia prawa kanonicznego.
Od czego zacząć
Prawomocny wyrok odpowiada na pytanie: czy dane małżeństwo jest nieważne z konkretnego tytułu prawnego? Jeżeli orzekana jest decyzja pozytywna, strony mają możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego z inną osobą.
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego rozpoczyna się od wniesienia skargi powodowej do sądu kościelnego przez jednego z małżonków. Jeśli skarga nie będzie prawidłowo sformułowana, sąd nie może wszcząć kanonicznego procesu małżeńskiego.
3,5 tys. spraw o unieważnienie małżeństwa trafia co roku do sądów kościelnych
Skarga powinna zawierać oznaczenie sądu kościelnego, w którym sprawa ma być rozpatrywana, dane personalne strony powodowej i pozwanej, w tym ich miejsce zamieszkania lub pobytu. Ma wskazywać, na jakim tytule prawnym opiera się strona procesowa. Warto podać także dodatkowe informacje, takie jak dane parafii, w której zostało zawarte małżeństwo, oraz kiedy został zawarty ślub kościelny. Skarga nie jest zapisem ani zarysem historii rozpadającego się małżeństwa, jak w procesie świeckim o rozwód. Opisujemy w niej postępowanie współmałżonki(a) w nawiązaniu do nieprawidłowych sytuacji z życia małżeńskiego, aby sąd mógł odnaleźć związek przyczynowy między np. skrajną niedojrzałością, którą przedstawiamy jako tytuł prawny, a konkretnym zachowaniem współmałżonka. W efekcie sąd stwierdza, czy zawarcie umowy małżeńskiej nastąpiło z wadą w oświadczeniu woli przez którąś ze stron, tzn. czy strona wywiązała się ze swoich obowiązków małżeńskich w sposób prawidłowy.