Reklama
Rozwiń

Konwencja haska: dwie odmienne linie orzecznicze

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z prośbą o zbadanie orzeczeń zapadłych w sprawach prowadzonych na podstawie art. 577 k.p.c. o zmianę prawomocnych postanowień wydanych na podstawie Konwencji haskiej, celem potwierdzenia bądź wykluczenia tezy o ukształtowaniu się dwóch odmiennych linii orzeczniczych w tym zakresie.

Publikacja: 26.07.2017 17:39

Konwencja haska: dwie odmienne linie orzecznicze

Foto: www.sxc.hu

Do Biura RPD coraz częściej wpływają sprawy tego rodzaju. - Rodzice zgłaszający powyższą problematyką podnoszą w swoich pismach, że w wielu przypadkach sądy polskie nie dokonują merytorycznego rozpoznania wniosków, a ograniczają się jedynie do stwierdzenia braku jurysdykcji krajowej, przez co uniemożliwiają wnioskodawcom podjęcie jakichkolwiek dalszych działań – zaznacza Marek Michalak.

Analiza spraw prowadzonych przez RPD wskazała na rozbieżność w orzecznictwie i sposobie rozpoznawania tego rodzaju spraw. Część sądów, które odrzucały wnioski o zmianę prawomocnych orzeczeń wydanych na podstawie Konwencji haskiej, powoływała się m.in. na konieczność zastosowania przepisów tzw. „Rozporządzenia Bruksela II bis", zgodnie z którym jurysdykcję w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej w pierwszym rzędzie sprawuje państwo członkowskie miejsca stałego pobytu dziecka, czyli ten kraj, do którego dziecko na skutek postępowania w trybie Konwencji haskiej ma powrócić.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama