Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.09.2017 15:05 Publikacja: 14.09.2017 12:40
Foto: Fotolia
Dzisiejsza opinia rzecznika generalnego, Duńczyka Henrika Saugmandsgaarda Oe, została wydana w sprawie C-372/16 dotyczącej dwojga mieszkańców Niemiec z podwójnym obywatelstwem: niemieckim i syryjskim.
Raja Mamisch zamierzał rozwiązać związek małżeński z Soha Sahyouni. W tym celu jego przedstawiciel wygłosił wymaganą prawem formułę przed sądem religijnym w Syrii. Na tej podstawie sąd ten stwierdził rozwód małżonków. Jest to tzw. rozwód prywatny, uznawany przez prawo syryjskie. Nie stwierdza się go orzeczeniem o charakterze konstytutywnym wydanym przez publiczny sąd lub inny organ publiczny. Wystarczy oświadczenie woli małżonków (a tym przypadku - jedynie woli męża), po którym organ syryjskiej administracji wydał jedynie orzeczenie deklaratoryjne. Następnie S. Sahyouni podpisała oświadczenie, że otrzymała wszystkie świadczenia należne jej zgodnie z ustawodawstwem religijnym na mocy umowy małżeńskiej i rozwodu, który nastąpił na podstawie jednostronnej woli męża, i w konsekwencji zwalnia go ona z wszelkich ciążących na nim obowiązków.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko jednemu z najbardziej znanych prawników w Polsce, prof....
Były prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz nie będzie musiał odbyć kary prac społecznych z...
Zasiłek opiekuńczy, przyznawany zazwyczaj na opiekę nad chorym dzieckiem, przysługuje także w przypadku innego c...
We wtorek 15 lipca wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) wznawiają nabór wnioskó...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Po raz pierwszy w historii Rady Dialogu Społecznego strona pracowników i strona pracodawców przyjęły jednomyślni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas