Gmina chcąca zmusić niesolidnego rodzica do łożenia na swoje dziecko przeprowadza u niego wywiad alimentacyjny i pobiera oświadczenie majątkowe. W ten sposób ma ustalić, jaka jest jego sytuacja życiowa, dlaczego nie płaci na dziecko i jakie ma możliwości zarobkowania.
Wzory dokumentów zawiera [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269696]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu alimentacyjnego oraz wzoru oświadczenia majątkowego dłużnika alimentacyjnego (DzU nr 78, poz. 469)[/link].
W obu są zamieszczone zwroty: „zastrzeżone – po wypełnieniu”. Powoduje to, że po wypełnieniu kwestionariusza i oświadczenia informacje w nich zawarte stają się tajemnicą służbową w rozumieniu [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179387]ustawy z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych, DzU z 2005r., nr 196, poz. 1631 ze zm.[/link] (art. 23 ust. 2 pkt. 2).
[srodtytul]I tak mają dane[/srodtytul]
Klauzula „zastrzeżone” to najlżejszy z rygorów przewidzianych przez tę ustawę, ale i ona powoduje, że trzeba stosować procedury nią przewidziane.