W tej chwili w 5 proc. spraw małżeńskich prowadzonych w sądach kościelnych biorą udział adwokaci zajmujący się prawem kanonicznym.
– Warto starać się stworzyć takie warunki, aby funkcja adwokata w procesach kanonicznych, zwłaszcza małżeńskich, była coraz powszechniejsza – przekonuje ks. prof. Ryszard Sztychmiler, kierownik Katedry Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz przewodniczący Korpusu Adwokatów Kościelnych w Polsce.
O małżeństwach
Rola adwokata w procesach kościelnych była jednym z tematów II Międzynarodowej Konferencji Kanonicznego Prawa Procesowego „Problemy z sądową ochroną praw człowieka". Prawnicy z Polski, Austrii, Niemiec, Włoch, Litwy, Białorusi i Słowacji debatowali na ten temat 7 i 8 maja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Rozmawiali także o prawie karnym oraz cywilnym. – W prawie kanonicznym najwięcej referatów dotyczyło stwierdzania nieważności małżeństwa i coraz szerszego uwzględniania praw człowieka – zwraca uwagę ks. prof. Sztychmiler.
Rola adwokata
Przy okazji konferencji odbyło się też walne zebranie Korpusu Adwokatów Kościelnych w Polsce. To stowarzyszenie skupia około 20 prawników. Nie jest to korporacja, w której członkostwo jest obowiązkowe. W Polsce adwokaci kościelni działają na podstawie akceptacji odpowiedniego biskupa.
Jaka w procesach dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństw jest rola adwokata?