Adopcja: rodzice będą mogli przed sądem opiekuńczym wskazać osobę spośród krewnych przysposabiającą ich dziecko

Rodzice, którzy chcą oddać dziecko do adopcji, uzyskają prawo wskazywania osób przysposabiających spośród rodziny i powinowatych.

Publikacja: 04.06.2014 09:53

Rodzice będą mogli przed sądem opiekuńczym wskazać osobę spośród krewnych przysposabiającą ich dziec

Rodzice będą mogli przed sądem opiekuńczym wskazać osobę spośród krewnych przysposabiającą ich dziecko

Foto: www.sxc.hu

Celem noweli kodeksu rodzinnego, której pierwsze czytanie odbędzie się na obecnym posiedzeniu Sejmu, jest usprawnienie adopcji i ograniczenie tzw. podziemia adopcyjnego.

Projekt noweli przygotowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic ze wskazania

Zgodnie z planowanymi przepisami rodzice będą mogli przed sądem opiekuńczym wskazać osobę przysposabiającą ich dziecko, którą może być jednak wyłącznie ich krewny lub powinowaty. Osobą wskazaną może być również małżonek jednego z rodziców. Niezbędna będzie oczywiście zgoda tej osoby złożona przed sądem.

Sąd opiekuńczy będzie niezwłocznie przesyłał odpis protokołu o wskazaniu do ośrodka adopcyjnego celem zarejestrowania.

3 tys. adopcji orzekają rocznie polskie sądy ?rodzinne ?i liczba ta stale rośnie

Reklama
Reklama

Sama procedura przysposobienia (określona w art. 585 kodeksu postępowania cywilnego) ma być rozbudowana w ten sposób, że sąd opiekuńczy wszczynać będzie postępowanie na wniosek przysposabiającego złożony za pośrednictwem ośrodka adopcyjnego. Ośrodek będzie obowiązkowo musiał dołączyć swoją opinię o wniosku.

Obecnie rodzice formalnie nie wskazują osoby adoptującej. Wyrażają tylko zgodę na przysposobienie, ale w praktyce często nieformalnie podają kandydata, co jest źródłem sygnalizowanych od dawna nieprawidłowości. Proceder kojarzenia zainteresowanych adopcją z rodzicami, m.in. poprzez fora internetowe, i pewnie nieraz za pieniądze, nazywany jest przez niektórych podziemiem adopcyjnym.

Entuzjaści i sceptycy

Posłanka Magdalena Kochan (PO), wyznaczona do reprezentowania komisji w pracach nad projektem, powiedziała „Rz", że np. na Opolszczyźnie informacja o rodzicach zamierzających oddać dziecko do adopcji kosztuje od 2 tys. do 4 tys. euro i zwykle ujawnia ją szpital. Przepisy mają ograniczyć takie sytuacje.

Projekt krytycznie ocenia prokurator generalny Andrzej Seremet: – Nie ma nic złego w porozumieniu między biologicznymi rodzicami a osobą gotową do przysposobienia. Jednak ograniczenie procedury do rodziny spowoduje, że nie da się jej uruchomić, gdy rodzice nie mają rodziny lub nie jest ona zainteresowana adopcją.

Przyklaskuje projektowi natomiast Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, wskazując, że obecnie adopcje wymykają się spod kontroli uprawnionych organów.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Celem noweli kodeksu rodzinnego, której pierwsze czytanie odbędzie się na obecnym posiedzeniu Sejmu, jest usprawnienie adopcji i ograniczenie tzw. podziemia adopcyjnego.

Projekt noweli przygotowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama