W czerwcu po opublikowanym przez „Rz" artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/320987.html]„Ministerstwo idzie na wojnę z internautami"[/link] Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zapewniał, że w nowelizacji prawa prasowego nie chodzi o nakazanie rejestracji prywatnych stron czy blogów. Kolejne opinie organizacji zaproszonych do konsultacji społecznych potwierdzały jednak to, o czym ostrzegaliśmy: w proponowanym kształcie przepisy zmuszą do rejestracji miliony internautów.

Te same obawy można też było usłyszeć na zorganizowanej w piątek przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Fundację Nowe Media konferencji „Czy wszyscy internauci pójdą siedzieć?". – Absurd – tym słowem najczęściej blogerzy komentowali propozycję resortu kultury na wyświetlonym w czasie konferencji filmie.

Paweł Sito, prowadzący Fundację Nowe Media, która zachęca młodych ludzi do gazet internetowych, zwrócił uwagę, że propozycja ministerstwa wyrzuca poza nawias setki tysięcy uczniów piszących dzisiaj w Internecie.

– Żeby zarejestrować dziennik czy czasopismo, trzeba bowiem być pełnoletnim – mówił.

Uczestnicząca w konferencji przedstawicielka MKiDN zapewniła, że projekt zostanie zmieniony.

– Minister Zdrojewski mocno przychyla się do tego, aby rejestracja była dobrowolna – powiedziała Joanna Kluczewska Strojny.

– Prace nad ostateczną wersją nowelizacji mają się zakończyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Z deklaracji można wywnioskować, że internauci, którzy zechcą zostać dziennikarzami, będą mogli rejestrować swoje strony jako prasę, ci zaś, którym wystarczy amatorskie pisanie w sieci, nie będą musieli tego robić. Stanowisko takie podoba się m.in. Izbie Wydawców Prasy. Na konferencji można jednak było też usłyszeć pytanie, po co w ogóle rejestrować cokolwiek, co ukazuje się w sieci.

– Obawiam się, że chodzi o ograniczenia dozwolonego użytku do utworów. Ci, którzy się zarejestrują, będą mieli prawo do umieszczania streszczeń artykułów ukazujących się w prasie czy przeglądów publikacji. Tym, którzy tego nie zrobią, nie wolno tego będzie robić – ostrzegał Piotr Waglowski, autor serwisu [link=http://www.vagla.pl/]VaGla.pl[/link]., wiążąc nowelizację [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2C9DE47BED42A2D276FBEF98541EA422?id=71966]prawa prasowego[/link] z przygotowywanym w MKiDN projektem zmian w ustawie o prawie autorskim.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ