Kurs dla myśliwych
Redaktor dziennika wystąpił do Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, z wnioskiem o udostępnienie mu informacji prasowej. Zażądał przedstawienia danych dotyczących ostatniego, przeprowadzonego w okręgu kursu, dla nowo wstępujących do Polskiego Związku Łowieckiego. Chciał poznać wszystkie tytuły kosztów i ich wysokość, przyjęte w kalkulacji dla wyliczenia sumarycznego kosztu kursu pokrywanego przez jego uczestników, z podaniem dat odbywania się kursu, liczby jego uczestników i kwot, które zobowiązany był zapłacić każdy z nich. Dziennikarz opatrzył wniosek nagłówkiem czasopisma, wskazując przy tym numeru rejestru prasowego z sądu okręgowego.
W odpowiedzi, przewodniczący ZOPZŁ zwrócił się do redaktora naczelnego dziennika o informację, czy wnioskodawca pozostaje w stosunku pracy z redakcją czasopisma lub zajmuje się przygotowywaniem materiałów prasowych na rzecz i z upoważnienia redakcji. Poprosił również o przesłanie stosownego upoważnienia i kopii legitymacji dziennikarskiej.
Niedługo później, do Zarządu Okręgowego wpłynęła skarga redaktora, na bezczynność ZOPZŁ w udzieleniu informacji prasowej. Szef gazety powołując zarówno przepisy o dostępie do informacji publicznej, jak i przepisy prawa prasowego wywodził, że w sytuacji, gdy o wiadomości wnioskuje prasa, decydujące znaczenie ma ocena ich charakteru oraz charakteru adresata wniosku. Redaktor wyjaśnił, iż do udzielenia informacji publicznej zobowiązane są nie tylko władze publiczne, ale także podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą, w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
Dziennikarz wywodził, iż Polski Związek Łowiecki jest podmiotem wykonującym zadania publiczne w zakresie zachowania i rozwoju populacji zwierząt łownych i innych dziko żyjących. Realizuje również inne obowiązki powierzone mu przez ministra właściwego do spraw ochrony środowiska. Dodał także, iż funkcje te, ze względu na ich cel mają charakter publiczny, dlatego też informacja o działalności jego organów, powinna być udzielana na wniosek zarówno prasy, jak i każdego obywatela.
Zdaniem redaktora, skoro domaga się wskazania przez organ wysokości poszczególnych kosztów szkolenia i egzaminu uprawniającego do wykonywania polowania, to jego wniosek dotyczy informacji na temat zadań mieszczących się w ramach działalności wykonywanej przez Polski Związek Łowiecki - w imieniu państwa. PZŁ wydaje państwowe uprawnienia do polowania, co jest uwarunkowane ukończeniem szkolenia i zdaniem egzaminu, organizowanego przez Związek, więc informacja o tym ma charakter publiczny.