Czy Donald Trump jako prezydent może się sam ułaskawić, czy też musi odbyć karę?

Donald Trump nie może sam siebie ułaskawić, choć żyjemy w czasach, w których nic nas nie powinno zdziwić w kontekście interpretacji prawa przez polityków. Nie spodziewałbym się żadnych formalnych postępowań wobec Donalda Trumpa, co nie znaczy, że nie mogą zostać formalnie wszczęte po wygaśnięciu immunitetu. - mówi prof. dr hab. Paweł Laidler, prawnik i amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Publikacja: 06.11.2024 17:50

Donald Trump na wiecu wyborczym

Donald Trump na wiecu wyborczym

Foto: REUTERS/Brendan McDermid

Jaki będzie dalszy los procesów przeciw Donaldowi Trumpowi po jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich?

prof. dr hab. Paweł Laidler, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Dydaktyki: Na razie tylko jeden proces zakończył się skazaniem, ale decyzja co do wymiaru kary ma dopiero zapaść. Co prawda jeszcze w listopadzie, więc przed objęciem urzędu, ale na pewno będą wzięte pod uwagę okoliczności związane z wyborami. Oczywiście, będąc prezydentem kary odbywać nie będzie, więc sędzia zawiesi jej ewentualne wykonanie do czasu aż Trump zakończy swoją drugą kadencję. Pozostałe postępowania nie są jeszcze na etapie procesowym. W części z nich uznano, że nie ma podstaw do wszczęcia procesu. W jednej z takich spraw orzekała zresztą sędzia Aileen Cannon, która jest obecnie przymierzana na stanowisko Prokuratora Generalnego (nie twierdzę, że tylko z powodu tego rozstrzygnięcia, ale jest to znamienne). Większość sędziów jednak zawieszała decyzję o wszczęciu postępowania przeciw Trumpowi do czasu zakończenia procesu wyborczego. Teraz gdy wiemy, że Republikanin obejmie urząd prezydenta 20 stycznia, nie wiadomo co się stanie z tymi sprawami. Do 2028 r. się nie przedawnią i będzie można je procedować później, ale do tego czasu odpowiedzialność Trumpa będzie mocno ograniczona.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne