Sądzący oskarżoną w I instancji Sąd Okręgowy w Białymstoku ustalił, że w okresie od 23 sierpnia 2017 r. do 17 czerwca 2019 r., gdy kobieta była zatrudniona w sp. z o.o. na stanowisku księgowej i miała dostęp do systemu finansowo-księgowego firmy, przelewała powierzone jej pieniądze na własne konta bankowe zamiast na konta kontrahentów spółki. W sumie zleciła 100 przelewów na swoje rachunki bankowe na łączną kwotę 416 199,97 złotych. Pieniądze przeznaczyła na prywatne cele.
Sąd skazał kobietę na 2 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności. Zobowiązał ją także do częściowego naprawienia szkody - oskarżona miała zapłacić na rzecz pokrzywdzonej spółki 406 199,97 zł.
Apelację wniósł obrońca oskarżonej. Domagał się uchylenia wyroku i umorzenia postępowania. Twierdził, że jego klientka nie była poczytalna w chwili dokonywania czynu z powodu choroby alkoholowej. Domagał się przeprowadzenia na tę okoliczność dowodu z opinii biegłych psychiatrów.
19 stycznia sąd odwoławczy uznał apelację za niezasadną i oddalił wniosek dowodowy obrońcy.
- Okoliczności sprawy, ani zgromadzone dowody nie wskazują w żadnym razie na uzasadnioną wątpliwość co do poczytalności oskarżonej, co zdaniem obrony miało wynikać z jej choroby alkoholowej. Przede wszystkim wyjaśnienia oskarżonej wskazują, że ona sama swego przestępczego zachowania nie wiązała z uzależnieniem, ale tłumaczyła je koniecznością spłaty notorycznie zaciąganych pożyczek, tzw. chwilówek. Z dokonania swoistego przeliczenia okresu, w jakim oskarżona przywłaszczała firmowe pieniądze oraz łącznej kwoty szkody poniesionej przez jej pracodawcę wynika, że dziennie uzyskiwała ona dla siebie kwotę około 600 zł - wskazał sędzia sprawozdawca.