[b]Dzięki ograniczeniu pomieszczeń, nazwijmy jej socjalnymi, komisariaty i komendy uzyskają więcej pomieszczeń dla zatrzymanych, monitoring zwiększyć ma zaś ich bezpieczeństwo, poprawić nadzór nad zatrzymanymi, ale też nad funkcjonariuszami.[/b]
Zmiany te zawiera [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=288192]rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 października 2008 r. w sprawie pomieszczeń w jednostkach organizacyjnych Policji przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia oraz regulaminu pobytu w tych pomieszczeniach (Dz.U. nr 192 z 28 października 2008 r.[/link]), które 12 bm. weszło w życie.
Wśród zatrzymanych na Policji bywają nie tylko oskarżeni (podejrzani) o przestępstwa czy wykroczenia (oraz spora grupa doprowadzonych w celu wytrzeźwienia) ale osoby, które zupełnie przypadkowo wpadły w orbitę zainteresowania Policji, choćby chwilowo. Tak czy inaczej wszyscy oni powinni mieć zapewnione znośne warunki pobytu, i bezpieczeństwo.
Właśnie upowszechnienie monitoringu ma mu służyć. Obecnie na 417 placówek Policji z pomieszczeniami dla zatrzymanych jest on zainstalowany w 155. [b]Szersze wyposażenie komisariatów w monitoring ograniczyć ma ostrzejsze incydenty z udziałem zatrzymanych, zamachy na własne życie i zdrowie (w tym samobójstwa), ale ułatwić też kontrolę sposobu pełnienia służby, przestrzegania przez policjantów praw zatrzymanych. [/b]W razie incydentów ułatwi zaś postępowania wyjaśniające.
Zniknąć mogą zaś z komisariatów wspomniane pomieszczenia „gastronomiczne”, ale też pokoje lekarskie, gdyż w razie potrzeby wezwany lekarz może zbadać pacjenta w zwykłym pomieszczeniu (po wyproszeniu oczywiście innych osób).