W październiku 80 proc. właścicieli sklepów z dopalaczami odebrało decyzje o zakazie handlu. Po zamknięciu sklepów spadło ich użycie. Rok temu do sięgania po dopalacze przyznawało się 11 proc. Polaków, a w ostatnim miesiącu tylko 1 proc. Tak mówi raport Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
– Szykuje się długa walka z tego rodzaju przestępczością. Prawo już mamy, trzeba tylko umieć konsekwentnie z niego korzystać – mówi „Rz” Jakub Wendzykowski, karnista.
[b]We wszystkich komendach policji w Polsce zorganizowano komórki antynarkotykowe. W efekcie wzrosła liczba wszczętych postępowań.[/b] W 2009 r. od stycznia do czerwca zanotowano ich 10 085, w tym roku w analogicznym okresie 10 479. Zarzuty popełnienia przestępstwa narkotykowego usłyszało 14 725 osób, czyli o ponad 22 proc. więcej niż rok wcześniej.
Nieco lepiej było też z bezpieczeństwem na drogach. W pierwszej połowie 2010 r. na drogach doszło do blisko 17 tys. wypadków, w których zginęło 1,5 tys. osób, a 21,5 tys. zostało rannych. W tym samym czasie policjanci złapali ponad 78 tys. nietrzeźwych kierujących (o 4 proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2009 r.). Do lipca 2010 r. wszczęto niewiele ponad 74 tys. postępowań karnych o przestępstwa drogowe. To o 8,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Zarzuty usłyszało ponad 66 tys. podejrzanych, z których 90 proc. stanowią pijani kierowcy.
Aktywniej policjanci działają też na polu zwalczania przestępczości gospodarczej. Wszczętych zostało o blisko 4 proc. więcej postępowań karnych. Zarzuty usłyszało 28 740 podejrzanych o takie przestępstwo.