Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego coraz częściej jest potrzebne do podjęcia pracy. Dziś wchodzi w życie nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, która wprowadza wiele zmian w jego uzyskiwaniu. Wiadomo już m.in., że sprostowanie oczywistych błędów pisarskich i innych omyłek nie wymaga przeprowadzania długiego postępowania, jeżeli następuje z urzędu lub jest zgodne z wnioskiem strony. Czynność ta jest odnotowywana na karcie rejestracyjnej.
Nowela daje też szansę na składanie wniosków i zapytań oraz uzyskiwanie informacji z KRK przez Internet. Będzie to możliwe dopiero od 1 stycznia 2013 r. Odbywać się będzie za pośrednictwem skrzynki dostępowej, którą osoba składająca wniosek (zapytanie) będzie mogła utworzyć na platformie Ministerstwa Sprawiedliwości. Droga internetowa przyspieszy uzyskiwanie informacji z KRK.
Uregulowano też przekazywanie informacji między Krajowym Rejestrem Karnym a rejestrami karnymi innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o dostosowanie przepisów do zasad wymiany informacji w europejskim systemie przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS).
Uprości to uzyskiwanie przez przedsiębiorców informacji z rejestrów karnych innych państw unijnych, a co za tym idzie – zmniejszy ryzyko zatrudnienia osoby, która np. popełniła za granicą czyn uniemożliwiający jej pracę na danym stanowisku w Polsce.
podstawa prawna: nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym DzU z 2011 r. nr 240, poz. 1432