Dzisiaj wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tajemnicy statystycznej oraz braku jej należytej ochrony.
Rok temu Trybunał uznał, że nieokreślenie precyzyjnych przesłanek zwolnienia od obowiązku przestrzegania tajemnicy statystycznej w postępowaniu karnym jest sprzeczne z konstytucją. Dał ustawodawcy rok, by przepis poprawił. Ten jednak nie zdążył. Projekt wprowadzający zmianę w art. 180 kodeksu postępowania karnego jest wprawdzie w Sejmie, ale dopiero po pierwszym czytaniu. W projekcie proponuje się, by osoby obowiązane do zachowania w tajemnicy informacji niejawnych o klauzuli tajności „zastrzeżone" lub „poufne" lub tajemnicy związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji mogły odmówić zeznań co do okoliczności, na które rozciąga się ten obowiązek. Pojawia się jednak zastrzeżenie, że sąd lub prokurator dla dobra wymiaru sprawiedliwości mogą zwolnić te osoby od obowiązku zachowania tajemnicy.
W § 2 art. 180 k.p.k. proponuje się zapisać, że osoby obowiązane do zachowania tajemnicy mogą być przesłuchiwane co do faktów nią objętych tylko wówczas, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. W postępowaniu przygotowawczym w przedmiocie przesłuchania lub zezwolenia na przesłuchanie ma decydować sąd, na posiedzeniu bez udziału stron. Na razie jednak przepisu nie ma.
Co to oznacza dla ochrony tajemnicy statystycznej?
– Będzie mocniejsza – zapewnia Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że ponieważ wyrok TK jest zakresowy, to po 27 grudnia 2012 r. nie będzie można korzystać w postępowaniu karnym z informacji objętych tajemnicą statystyczną. Tak będzie aż do czasu, kiedy pojawi się poprawiony przepis.