Do pierwszego czytania podczas najbliższego posiedzenia Sejmu trafią nowelizacje niektórych przepisów karnych.
Posłowie zamierzają zmienić przepisy dotyczące trybu przesłuchania ofiar gwałtu. Proponują wprowadzić jako zasadę pojedyncze przesłuchiwanie ofiary zgwałcenia. Ofiary gwałtu będą mogły odmówić zeznań w sprawach, w których postępowanie karne toczy się z urzędu.
Przesłuchanie pokrzywdzonego w charakterze świadka przeprowadza sąd na posiedzeniu, w którym mają prawo wziąć udział prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego. Na rozprawie głównej byłby odtwarzany zapis wideo oraz odczytywany protokół z tego przesłuchania.
Małoletni pokrzywdzony lub osoba przez niego wskazana mają prawo być obecni przy przesłuchaniu, jeżeli nie ogranicza to swobody wypowiedzi przesłuchiwanego. Jeżeli podejrzany zawiadomiony o tej czynności nie posiada obrońcy z wyboru, sąd wyznaczy mu mecenasa z urzędu.
Jeżeli w sprawach o gwałt zawiadomienie o przestępstwie składa pokrzywdzony lub osoba trzecia, może ograniczyć się ono do wskazania najważniejszych faktów i dowodów. Podczas przyjmowania zawiadomienia nie może być mowy o wielogodzinnych wyjaśnieniach ani o zadawaniu krępujących pytań. Jeżeli przesłuchanie jest prowadzone z udziałem biegłego psychologa, należy zapewnić (jeśli chce tego pokrzywdzony), aby był on osobą tej samej płci co pokrzywdzony.