Minister spraw wewnętrznych poprawił przepisy dotyczące pobytu aresztantów w pomieszczeniach dla zatrzymanych.
Tymczasowo aresztowany po wniesieniu aktu oskarżenia lub skazany może przebywać w takich miejscach policyjnych czy wojskowych. Dzieje się tak zawsze, gdy konwojowanie z innej miejscowości w związku z konieczną wizytą w sądzie (składanie zeznań czy konfrontacja) łączyłoby się z nadmiernymi kosztami lub trudnościami.
Pomieszczenie przeznaczone dla osób zatrzymanych powinno znajdować się na parterze lub wyższym piętrze. Jeśli w grę wchodzą sutereny, spełnić trzeba kilka dodatkowych warunków. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia od Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Pomieszczenie takie musi być oświetlane, wyposażone w izolację przeciwwilgociową i wentylację. Wejście musi być okratowane, a samo pomieszczenie wyposażone w instalację alarmową, sygnalizującą dyżurnemu, że zagrożone jest życie bądź zdrowie osób tam przebywających.
Punkty alarmowe znajdują się na ścianach korytarzy przy drzwiach do pokoju dla tymczasowo aresztowanych i skazanych, w pokoju dyżurnego, w magazynie do przechowywania rzeczy zatrzymanych i w szatni dla funkcjonariuszy.