Obecnie zgodnie z art. 215 par. 1 Kodeksu karnego wykonawczego, tymczasowo aresztowany ma prawo do porozumiewania się z obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem albo radcą prawnym podczas nieobecności innych osób oraz korespondencyjnie. Przepis ten nie precyzuje jednak, czy chodzi tu także o porozumiewanie się telefoniczne z wymienionymi
osobami.
Na tę lukę w przepisach zwrócili uwagę posłowie Platformy Obywatelskiej Józef Lassota i Anna Nemś, którzy skierowali w tej sprawie interpelację do ministra sprawiedliwości.
Wiceminister Stanisław Chmielewski potwierdził, iż w praktyce istnieją pewne rozbieżności interpretacyjne. Aby rozwiać wątpliwości w resorcie sprawiedliwości powstał projekt nowelizacji Kodeksu karnego i niektórych innych ustaw obejmujący m.in. zmiany w art. 217c i 249 K.k.w, które to przepisy odnoszą się do zasad korzystania przez osoby tymczasowo aresztowane z aparatu telefonicznego.
Projekt przewiduje wyraźne wskazanie, iż tymczasowo aresztowany może korzystać z aparatu telefonicznego na zasadach określonych w regulaminie organizacyjno-porządkowym.