Duże poruszenie wywołała czwartkowa rozmowa Karola Nawrockiego ze Sławomirem Mentzenem. Towarzyszyła jej m.in. dyskusja o udziale Karola Nawrockiego w tak zwanych ustawkach kibicowskich, czyli organizowanych przez grupy pseudokibiców bójkach. Z doniesień medialnych wynika, że Karol Nawrocki miał brać udział w takiej ustawce w 2009 r., kiedy to bojówki Lechii Gdańsk starły się z kibicami Lecha Poznań.
Czytaj więcej
Karol Nawrocki podpisał się pod programem Sławomira Mentzena i skrytykował politykę PiS. Czy jego...
Jaki sport uprawiał w młodości Karol Nawrocki?
Karol Nawrocki, nie chcąc wprost odpowiedzieć na pytanie dotyczącego jego udziału w tym wydarzeniu, wskazał, że „jeśli chodzi o formy szlachetnej, męskiej walki wręcz, to w moim życiu tego było dużo”.
W dalszej części odpowiedzi uwagę skupił na swojej karierze bokserskiej. Boks uprawiał bowiem z sukcesami, jako zawodnik jednego z gdańskich klubów. Użyte przez Karola Nawrockiego pojęcie „szlachetnych form walki wręcz” w kontekście ustawek kibicowskich i postawienie znaku równości pomiędzy boksem a bójkami kibicowskimi nakazuje dokonania weryfikacji, czy aby na pewno udział w ustawce stanowi legalną formę aktywności sportowej czy też może pociągać za sobą odpowiedzialność karną.
Czy udział w ustawce może pociągać za sobą odpowiedzialność karną?
Odpowiadając na to pytanie, uwagę skierować należy na Rozdział XIX kodeksu karnego, zatytułowany „Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu”. To tam ustawodawca zawarł szereg typów czynów zabronionych, przydających prawnokarną ochronę najcenniejszym dobrom prawnym, a więc życiu i zdrowiu.