Tortury w Polsce? Krajowy Mechanizm Prewencji alarmuje ws. działań policji

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wydał oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie stanem prewencji tortur w strukturach polskiej policji. Oświadczenie to ma związek ze śmiercią mężczyzny z Inowrocławia, rażonego wcześniej paralizatorem przez funkcjonariuszy policji.

Publikacja: 31.05.2024 13:06

Tortury w Polsce? Krajowy Mechanizm Prewencji alarmuje ws. działań policji

Foto: Adobe Stock

Niewłaściwe fizyczne traktowanie osób zatrzymanych, traktowanie nieludzkie czy wręcz tortury są problemem stale obecnym w działaniu policji w Polsce, pomimo wielu działań podjętych na rzecz zapobiegania im. Taki wniosek można wyciągnąć z najnowszego oświadczenia Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT), działającego w strukturach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj więcej

Policjanci użyli paralizatora, mężczyzna zmarł. Zostaną wydaleni ze służby?

Tortury w Polsce. Sprawa mężczyzny z Inowrocławia

Punktem wyjścia do ponownego apelu KMPT była śmierć 27-latka z Inowrocławia, który zmarł w szpitalu po tym, jak policjanci razili go paralizatorem i doprowadzili do utraty przytomności. Mężczyzna miał zachowywać się agresywnie, m.in. demolować własne mieszkanie. Z nagrań kamerek, które noszą przy sobie policjanci, wynikać ma, iż użyli oni nieproporcjonalnych środków (tj. paralizatora i powalenia na ziemię) i przekroczyli swoje uprawnienia. Sprawą zajmuje się bydgoska prokuratura.

Medialne doniesienia na ten temat "głęboki niepokój z perspektywy prewencji tortur i nieludzkiego traktowania". 

„Istnieje konieczność wnikliwego zbadania opisywanej sprawy, także w kontekście gwarancji antytorturowych”.

Oświadczenie KMPT z dnia 31.05.2024r. (fragment)

Nie jest to jednak pierwszy tego typu apel Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Organ ten wielokrotnie alarmował o konieczności nie tylko właściwego uregulowania kwestii tego typu praktyk, ale też stosowania stanowczych środków wobec ich sprawców oraz edukowania funkcjonariuszy. W raporcie z 2022 roku wzywał on władze, by „rygorystycznie prowadzić działania na rzecz zwalczania złego traktowania przez Policję”. Wskazywano wtedy, że ”funkcjonariusze muszą być przeszkoleni w zakresie zapobiegania i minimalizowania przemocy w trakcie zatrzymania. [...] muszą oni być w stanie zastosować profesjonalne techniki, które w jak największym stopniu zmniejszą ryzyko wyrządzenia krzywdy osobom, które mają być zatrzymane".

— Niezbędna jest także ciągła budowa odpowiedniej kultury policyjnej. Należy propagować odpowiednie zachowania funkcjonariuszy Policji, zachęcać ich do przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom ich współpracowników oraz zbierać właściwymi kanałami informacje o przypadkach złego traktowania, jednocześnie chroniąc sygnalistów — przeczytać możemy w oświadczeniu KMPT.

Czytaj więcej

Sąd skazał policjantów za stosowanie tortur podczas przesłuchań

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przypomina także w oświadczeniu, iż gwarancje bezpieczeństwa od ludzkiego traktowania uregulowane są m.in. Protokołem fakultatywnym do Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur i innego okrutnego, nieludzkiego traktowania albo karania (OPCAT). Państwo i jego służby powinny przestrzegać zawartych w nim zasad, a co najważniejsze — jak wywnioskować możemy z całości raportu KMPT — postawić na edukację funkcjonariuszy oraz wprowadzanie procedur, których stosowanie ograniczy problem.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?