Reklama
Rozwiń

PiS uderzy w seksprzestępców ustawą

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

Publikacja: 29.12.2015 11:37

PiS uderzy w seksprzestępców ustawą

Foto: 123RF

Jak czytamy w komunikacie Rady Ministrów, przyjęty projekt ustawy wprowadza nowe, dotąd nieistniejące środki ochrony społeczeństwa, w tym szczególnie nieletnich, przed przestępczością seksualną.Jak czy

Zgodnie z projektem ustawy autorstwa resortu sprawiedliwości, zostanie utworzony Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym, który będzie składał się z dwóch baz: Rejestru z dostępem ograniczonym i Rejestru publicznego, do którego dostęp będzie powszechny i bez ograniczeń.

W Rejestrze z dostępem ograniczonym będą gromadzone dane m.in. o:

· osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym,

· osobach, którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne na podstawie amnestii,

· osobach, wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające.

W Rejestrze z dostępem ograniczonym będą zamieszczane dane pobierane z Krajowego Rejestru Karnego, takie m.in. jak: dane identyfikacyjne osoby, określenie organu wydającego orzeczenie (data wydania i uprawomocnienia), kwalifikacja prawna czynu, informacja o tym, że pokrzywdzonym był małoletni poniżej 15 lat, data rozpoczęcia i zakończenia wykonywania kary i miejsce jej odbywania. Oprócz ww. informacji w rejestrze znajdą się: m.in.: fotografia, wzrost i kolor oczu, miejsce zameldowania skazanego i faktyczny adres pobytu. Dane w tym Rejestrze będą zamieszczane z urzędu jako następstwo prawomocnych orzeczeń.

Przepisy projektowanej ustawy przewidują, że prawo dostępu do rejestru ograniczonego będą miały m.in.: sądy, prokuratorzy, Policja, ABW, Służba Celna, CBA, organy administracji rządowej i samorządowej. Jednym z ważnych rozwiązań jest nałożenie na pracodawców oraz organizatorów działalności związanej z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich obowiązku sprawdzenia w tym rejestrze osoby, którą zamierzają zatrudnić.

W Rejestrze z dostępem publicznym znajdą się informacje o sprawcach czynów zabronionych (określonych z art. 2 projektu ustawy), którzy dopuścili się przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem na małoletnim poniżej 15. roku życia oraz osób, które popełniły przestępstwo seksualne w warunkach recydywy. Dane zamieszczone w Rejestrze publicznym nie będą zawierać m.in.: imion rodziców skazanego, nazwiska rodowego matki oraz miejsca zamieszkania - znajdzie się tu tylko nazwa miejscowości, w której skazany przebywa.

Rejestr ten będzie dostępny powszechnie (publikacja na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości). Przepisy projektowanej ustawy przewidują wprowadzenie obowiązku zgłaszania przez skazanego (którego dane zamieszczono w Rejestrze) każdorazowej zmiany faktycznego miejsca pobytu odpowiedniej do miejsca przebywania jednostce Policji, najpóźniej w trzecim dniu pobytu.

Utworzona zostanie policyjna mapa zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym. Mapa będzie zawierać aktualne informacje o miejscach szczególnego zagrożenia. Ma być udostępniana do publicznej wiadomości na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono