Premier Sunak o słowach Rowling: nie możemy kryminalizować wolności słowa

Zgodnie z oświadczeniem szkockiej policji, opublikowanie serii postów o osobach transseksualnych przez J. K. Rowling nie spełnia znamion przestępstwa. Premier Wielkiej Brytanii broni zaś autorki, stwierdzając, że niedopuszczalna jest kryminalizacja "prostych stwierdzeń na temat biologii".

Publikacja: 03.04.2024 11:45

J.K. Rowling

J.K. Rowling

Foto: Bloomberg

— Niemożliwe jest dokładne opisanie lub zmierzenie się z rzeczywistością przemocy oraz przemocy seksualnej, popełnianej wobec kobiet i dziewcząt, ani też zajęcie się obecnym atakiem na prawa kobiet i dziewcząt, jeśli nie wolno nam nazywać mężczyzny mężczyzną. Wolność słowa i przekonań w Szkocji dobiegnie końca, jeśli dokładny opis płci biologicznej zostanie uznany za przestępstwo. — podsumowała serię swoich wpisów w serwisie X/Twitter J. K. Rowling, pisarka i autorka serii książek o Harrym Potterze.

Serię ironicznych wpisów, dotyczących kilkunastu osób transseksualnych, Rowling opublikowała w ramach żartu primaaprilisowego. Przeczytać w nich mogliśmy m.in. że „Guilia Valentino (na czerwono) chciała grać w kobiecej drużynie »ze względu na siostrzeństwo, słuszność i widoczność polityczną«. Naturalnie, zajęła miejsce jakiejś nudnej cis dziewczyny. Brawo za inkluzję!”. Pełna treść wpisu poniżej:

Ten i inne posty pisarki wywołały burzę. Jakkolwiek dotyczyły one prawdziwych osób i wydarzeń, ich ironiczny przekaz spowodował, że w kierunku autorki posypały się oskarżenia o stosowanie mowy nienawiści. Rowling stwierdziła zaś, że czeka na aresztowanie oraz że „jeśli będą ścigać jakąkolwiek kobietę za zwyczajne nazywanie mężczyzny mężczyzną, powtórzę jej słowa i pozwolę, by oskarżyli nas wspólnie„.

Rowling wskazała także, że jej poczynaniami kierują obserwowane przez nią zjawiska, do których zaliczają się ”niebezpieczeństwa związane z eliminowaniem bezpiecznych przestrzeni dla kobiet i dziewcząt, wyciąganie nonsensownych wniosków na podstawie statystyk przestępczości, gdy ataki i napaści na tle seksualnym popełniane przez mężczyzn są rejestrowane jako przestępstwa dokonane przez kobiety, groteskowa niesprawiedliwość polegająca na dopuszczaniu mężczyzn do rywalizacji w kobiecych sportach, niesprawiedliwość w zakresie pracy kobiet”.

Premier Rishi Sunak o Rowling: ludzie nie będą karani za mówienie o biologicznych faktach

Jak poinformowało BBC, szkocka policja po otrzymaniu szeregu zawiadomień o możliwości popełnienia przez Rowling przestępstwa z mowy nienawiści, stwierdziła, że wpisy kobiety nie mogą być uznane za przestępcze. Sprawę skomentował także premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, popierając punkt widzenia pisarki.

— Nie możemy traktować jak kryminalistów ludzi, wyrażających proste i zdroworozsądkowe stwierdzenia na temat biologicznej płci. — stwierdził szef brytyjskiego rządu w komentarzu udzielonym telewizji STV News. — Jest to w sposób oczywisty niewłaściwe. Możemy być dumni z naszej tradycji wolności słowa (..). To, co wspieram z całych sił, to właśnie prawo ludzi do wolnego wyrażania się.

Czytaj więcej

Brytyjski sąd bada, czy prawna definicja "kobiety" uwzględnia osoby transpłciowe

Tłem do wpisów Rowling oraz wypowiedzi Sunaka były zmiany szkockiego prawa dotyczące przestępstw z mowy nienawiści, które weszły w życie w ostatnich dniach. Nowe przepisy, przyjęte przez szkocki parlament, wprowadziły przestępstwo „wzniecania nienawiści” ze względu na „wiek, niepełnosprawność, religię, orientację seksualną, tożsamość transpłciową lub bycie interseksualnym”.

Zmiany te wzbudziły wiele wątpliwości ze strony obrońców wolności słowa, wśród których znalazł się m.in. premier Sunak. Wskazuje się przede wszystkim na problemy z jasną identyfikacją, czy dany czyn jest przestępstwem nienawiści oraz na możliwość anonimowego zgłaszania przestępstw, w całości zdejmującą odpowiedzialność z autora ewentualnego niezgodnego z prawdą, oszczerczego donosu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność