Ziobro reaguje na Pandora Gate. Afera wśród gwiazd polskiego internetu

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się w czwartek do wywołującej wielkie oburzenie w internecie sprawy Pandora Gate. Chodzi o skandal związany z wykorzystywaniem nieletnich przez jednych z najbardziej znanych w Polsce youtuberów i inluencerów.

Aktualizacja: 05.10.2023 11:56 Publikacja: 05.10.2023 10:59

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w siedzi

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie

Foto: PAP/Paweł Supernak

Afera wybuchła we wtorek po tym, jak znany twórca internetowy Sylwester Wardęga opublikował obszerny materiał na temat skandalu związanego z wykorzystywaniem nieletnich przez jednych z najbardziej znanych inluencerów w Polsce.

O co chodzi w Pandora Gate

Z filmu wynika, że jeden z czołowych polskich youtuberów Stuart Burton, znany jako "Stuu" w 2014 r. korespondował z 13-letnią dziewczyną, proponował jej spotkania i wysyłał wiadomości o charakterze erotycznym. Jak przypomina portal Onet.pl, "Stuu" niespodziewanie zakończył swoją działalność w internecie, a powody takiego działania były owiane tajemnicą.

Do kolejnych incydentów miało dojść w sierpniu 2017 roku. W kontekście tej sprawy wspomniani zostali również inni znani influencerzy i i tzw. patoinfluencerzy: Marek "Lord Kruszwil" Kruszel, Łukasz "Kamerzysta" Wawrzyniak, Agata "Fagata" Fąk, Marcin Dubiel czy Michał "Boxdel" Baron.

Nagranie "MROCZNA TAJEMNICA STUU I YOUTUBERÓW: PANDORA GATE (Boxdel, Dubiel, Fagata)" od wtorku wyświetlono na YouTubie ponad 5,5 miliona razy. Sprawa wywołała lawinę komentarzy. Premier Mateusz Morawiecki podczas środowego wystąpienia na Facebooku poinformował, że polecił służbom zająć się natychmiast tą sprawą. - Będziemy bardzo mocno działać, aby zapobiegać takim zdarzeniom. Nie ma zgody w państwie polskim na pedofilię - podkreślił Morawiecki.

Doniesienie do prokuratury złożył wczoraj wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha. - Złożyłem w środę w związku z tą sprawą zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia czynów zabronionych o charakterze pedofilskim. Rzecz dotyczy między innymi youtubera znanego jako "Stuu", ale proszę prokuraturę, aby zweryfikowała, czy nie doszło do większej liczby takich zabronionych zachowań. Z materiału opublikowanego przez Sylwestra Wardęgę wynika, że - najprawdopodobniej - takich sytuacji było więcej - poinformował Cieplucha podczas środowej konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Patoyoutuber "Kamerzysta" usłyszał wyrok za pobicie seniora

Ziobro: Sprawa wymaga zdecydowanych działań

W czwartek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej do "Pandora Gate" odniósł się minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Przyznał, że jemu osobiście nazwiska osób, które funkcjonują w świecie internetu niewiele mówią. - To nie jest mój świat - zaznaczył.

Jednocześnie stwierdził, że w tej sprawie mamy do czynienia ze zdarzeniami, które same w sobie są niezwykle bulwersujące. - Sprawa wymaga zdecydowanych działań, dlatego w dniu wczorajszym skontaktowałem się z Prokuratorem Regionalnym w Warszawie, i wydałem polecenie aby w tej sprawie prowadzono bardzo intensywne czynności śledcze - poinformował Ziobro.

Czytaj więcej

Brylujący w social mediach influencerzy trafią pod lupę UOKiK

Ministerstwo: afera powiązana z jednym z organizatorów walk typu freak fight

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w komunikacie, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie niezwłocznie wszczęła śledztwo, które pod jej nadzorem prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. "W najbliższym czasie podjęte zostaną działania w celu przesłuchania świadków. Będą one przeprowadzane z udziałem psychologa, tak aby ofiarom zapewnić jak największy komfort" - dodano. 

– Afera dotyczy dużej części polskiego środowiska youtuberów i influencerów. Główny podejrzany wykorzystywał swoją popularność do tego, by wabić dziewczynki poniżej piętnastego roku życia, a następnie dopuszczać się wobec nich nadużyć na tle seksualnym – przekazał wiceminister Piotr Cieplucha.

MS podkreśliło, że organy ścigania obecnie intensywnie weryfikują, do jakiej liczby czynów zabronionych doszło. "W tej sprawie wciąż pojawiają się nowe zeznania kobiet, które kilka lat temu twierdziły, że były ofiarami nadużyć seksualnych. Wstępne ustalenia wskazują, że omawiany proceder miał miejsce od co najmniej 2013 r." - czytamy w komunikacie.

Podano również, że afera powiązana jest z jednym z organizatorów walk typu freak fight, czyli pojedynków w formie mieszanych sztuk walki, w ramach których naprzeciw siebie stają youtuberzy, influencerzy czy celebryci. "Podczas tego typu wydarzeń często promowane są zachowania patologiczne. W celu ich przeciwdziałaniu przygotowywana jest ustawa o patostreamingu, która zabraniać będzie rozpowszechnianiu treści przedstawiających przestępstwa, takie jak naruszanie nietykalności cielesnej" - wyjaśnia resort sprawiedliwości.

Afera wybuchła we wtorek po tym, jak znany twórca internetowy Sylwester Wardęga opublikował obszerny materiał na temat skandalu związanego z wykorzystywaniem nieletnich przez jednych z najbardziej znanych inluencerów w Polsce.

O co chodzi w Pandora Gate

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?