Janina Ochojska stwierdziła w piątkowej wypowiedzi dla Radia TOK FM, że liczba ofiar kryzysu na granicy polsko-białoruskiej może być większa niż wskazują oficjalne dane (37 osób).

- One są albo w jakimś zbiorowym grobie, bo nie zdziwiłabym się, gdyby w czasie kiedy był zamknięty dostęp do granicy, po prostu pozbierano ciała, żeby nie było tych dowodów. W tej chwili mówi się o prawie 300 osobach, które zaginęły - powiedziała europosłanka.

Dodała, że ciała migrantów pomagali usuwać polscy leśnicy.

- Dlaczego tak sądzę? Był taki moment, kiedy powołano leśników z całego kraju. Po co? Przecież nie po to, żeby pomogli puszczy w trudnym momencie. Ale po coś ich zwołano - powiedziała.

Czytaj więcej

Prokuratura przeprowadzi postępowanie ws. słów J. Ochojskiej o zakopywaniu ciał uchodźców

Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski zareagował na Twitterze:

"Okryła się hańbą i za to odpowie. Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janinę Ochojską za pomówienie leśników, jakoby potajemnie zakopywali ciała uchodźców w masowych grobach przy granicy z Białorusią" - napisał Gzowski.

Wypowiedź Ochojskiej spotkała się także z reakcją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

"Szokujące kłamstwa. Janina Ochojska rzuca oszczerstwa na polskich leśników, że chowali ciała uchodźców w masowych grobach. Tego nie wymyślił nawet Łukaszenka. Poleciłem prokuraturze wszcząć postępowanie karne z art. 212 § 2 K.k. w zw. z art. 60 K.p.k. To nie może ujść bezkarnie!" - napisał Ziobro na swoim profilu na TT.

Dziś rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała PAP, że prokuratura wszczęła postępowanie w związku z wypowiedzią radiową europosłanki.

"Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry dzisiaj Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie pomówienia w dniu 10 marca 2023 r. za pomocą środków masowego komunikowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz jego pracowników o postępowanie i właściwości, które mogą poniżyć ww. w opinii publicznej lub narazić na stratę zaufania potrzebnego dla prowadzonej działalności" — poinformowała Skrzyniarz.

Skrzyniarz poinformowała, że postępowanie jest prowadzone w sprawie o czyn z art. 212. par 1 i 2 Kodeksu karnego, czyli zniesławienie, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności albo kara do roku pozbawienia wolności.