O decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie poinformował portal wPolityce.pl. Postanowienie o tymczasowym aresztowaniu dotyczy Pawła Plusnina, Wiktora Ryżenki i Nikołaja Krasnokutskiego. Sąd zmienił zapadłą w maju 2022 r. decyzję Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa odmawiającą aresztowania Krasnokutskiego, podtrzymał areszt dla Plusnina i odrzucił zażalenie złożone przez obrońcę Ryżenki.

Czytaj więcej

Prokuratura zaskarży decyzję sądu o braku aresztu dla kontrolera ze Smoleńska

Decyzja Sądu oznacza, że Prokuratura Krajowa może ścigać kontrolerów międzynarodowymi listami gończymi. Jak informuje portal, do Interpolu trafił  już list gończy dotyczący Plusnina. W sprawie Ryżenki list taki zostanie wysłany w najbliższych dniach, a w sprawie Krasnokutskiego – gdy tylko uprawomocni się decyzja sądu w jego sprawie tj. w ciągu ok. tygodnia.

Śledztwo ws. kontrolerów toczy się od wiosny 2015 r. - przypomina wPolityce.pl. Najpierw prowadziła je prokuratura wojskowa, która chciała postawić Rosjanom zarzuty nieumyślnego doprowadzenia do tragedii. W 2016 r. postępowanie przejęła Prokuratura Krajowa, która uznała, że materiał dowodowy pozwala stawiać zarzut celowego doprowadzenia do katastrofy. Postanowienie w tej sprawie wydano w kwietniu 2017 r.

Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, którym leciała delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, a także załoga samolotu.

Czytaj więcej

Maciej Lasek: Prawda o Smoleńsku znana jest od 11 lat