Minister sprawiedliwości zmienił regulamin urzędowania sądów powszechnych. Wszystko to za sprawą nowej ustawy o wychowaniu i resocjalizacji nieletnich. I tak od 1 września, po zastosowaniu tymczasowego aresztowania w stosunku do wychowanka zakładu poprawczego lub okręgowego środka wychowawczego, albo też nieletniego umieszczonego w schronisku dla nieletnich, sąd niezwłocznie zawiadomi, o tym fakcie właściwy sąd rodzinny oraz dyrektora placówki, której wychowankiem jest nieletni.
Doprowadzenie do sądu nieletniego umieszczonego tymczasowo w zakładzie leczniczym, a także nieletniego przebywającego w policyjnej izbie dziecka, jak i nieletniego umieszczonego tymczasowo w młodzieżowym ośrodku wychowawczym następuje z udziałem policji. Może ono nastąpić także za pośrednictwem wychowawcy lub pracownika wyznaczonego przez dyrektora ośrodka. Przy takim rozwiązaniu stosuje się odpowiednio przepisy o doprowadzaniu do sądu osób pozbawionych wolności.
Z kolei nakaz zwolnienia ze schroniska dla nieletnich albo z okręgowego ośrodka wychowawczego doręczony ma zostać osobie, która doprowadziła nieletniego na rozprawę.
Sąd rodzinny najpóźniej na miesiąc przed zwolnieniem nieletniego z zakładu poprawczego będzie podejmować decyzję w sprawie wykonania wobec nieletniego kary grzywny, ograniczenia wolności, zastępczej kary pozbawienia wolności, kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz kary aresztu lub odstąpienia od ich wykonania. Odpis prawomocnego postanowienia przesyła się sądowi właściwemu do wykonania tych kar.
Podstawa prawna: rozporządzenie z 24 sierpnia (DzU z 29 sierpnia, poz. 1808)