Takich wyroków jest ok. 250 każdego roku. Większość to grzywna. Jeśli mowa o pozbawieniu wolności, to najczęściej jest to od trzech do sześciu miesięcy, oczywiście w zawieszeniu na czas próby.

Drogowi piraci coraz śmielej poczynają sobie z policyjną drogówką. Dowód? W 2013 r. policja wszczęła 17 tys. takich spraw, w 2014 r. było ich blisko 20 tys., w 2021 blisko 22 tys.

Od czerwca 2017 r. uciekinierzy mieli odpowiadać surowiej za policyjny pościg. I tak kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych, popełnia przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia. W takiej sytuacji sąd zakaże mu też prowadzenia pojazdów. To wszystko za sprawą art. 178b kodeksu karnego.

Czytaj więcej

Kierowcy: za ucieczkę przed policją 5 lat więzienia

Na niewiele to się jednak zdało. Przykłady? Kilka dni temu policyjny pościg ruszył w Mierzynie, pirat znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Piotrkowscy policjanci po pościgu zatrzymali 32-latka, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna trafił do policyjnej celi. Pod Poznaniem w maju uciekający przed policją 30-letni kierowca naraził na niebezpieczeństwo kilkanaście osób. Na Podkarpaciu pijany 35-latek, uciekając przed policyjnym pościgiem, potrącił troje młodych ludzi.

Co na to sądy? Są raczej łaskawe. Przykład? Sąd Rejonowy w Legionowie we wrześniu 2018 r. za ucieczkę przed policją wymierzył 2 tys. zł grzywny i na rok zabrał prawo jazdy. Inny, tym razem toruński Sąd Rejonowy, prowadził sprawę recydywisty (kierowca kilka razy złapany bez prawa jazdy), skazał go na rok pozbawienia wolności i zabrał prawo jazdy na pięć lat.

Samochodowa ucieczka przed policją może zostać zakwalifikowana jako wykroczenie. W jakich warunkach? Gdy patrol stojący przy drodze wydał kierowcy polecenie zatrzymania się, a ten go nie wykonał. Musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek: policja nie podjęła pościgu, tylko spisała numery rejestracyjne. Dzięki tymże dotrze do kierowcy i wyciągnie wobec niego konsekwencje. Może wezwać go na komisariat bądź zatrzyma go następny patrol.


Jeżeli ucieczka zostanie rozpatrzona w kategoriach wykroczenia, kierowca otrzyma 8 punktów karnych. 


To oczywiście nie koniec przykrych niespodzianek. Sprawa zostanie skierowana na drogę sądową, co zakończy się grzywną (od 20 tys. do nawet 50 tys. zł), aresztem (od 5 do 30 dni) bądź odebraniem prawa jazdy.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM