Reklama
Rozwiń

Przymusowe leczenie skazanych tylko z prawem do odwołania - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Skazany z nałogami, skierowany przez sąd na przymusowe leczenie, powinien mieć prawo odwołania od takiej decyzji – uznał w czwartek TK.

Publikacja: 12.03.2021 07:00

Przymusowe leczenie skazanych tylko z prawem do odwołania - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Fotorzepa/ Jakub Ostałowski

Zgodnie z zaskarżonym art. 117 k.k.w. skazanych, u których stwierdzono uzależnienie m.in. od alkoholu, obejmuje się odpowiednim leczeniem lub rehabilitacją za ich zgodą. Jeżeli skazany odmawia zgody, o ich zastosowaniu orzeka sąd penitencjarny. Problem przedstawiony w skardze sprowadzał się do odpowiedzi: czy ograniczenie wolności osobistej skazanego oraz jego prawa do decydowania o swoim życiu, w tym podjęcia leczenia lub rehabilitacji, stanowi nieuzasadnioną i nadmierną ingerencję.

Trybunał uznał w czwartek, że chociaż kwestionowany przepis ingeruje w wolność osobistą skazanego, to nie można uznać, że ingerencja ta nie służy ochronie żadnych wartości. Obowiązkowe zastosowanie wobec skazanego leczenia lub rehabilitacji zmniejsza ryzyko ponownego naruszenia porządku i służy ochronie bezpieczeństwa i porządku oraz wolności i praw innych osób. Za nieuzasadnione ograniczenie prawa do kontroli instancyjnej TK uznał pozbawienie skazanego możliwości zaskarżenia postanowienia o przymusowym leczeniu. Trybunał wskazał przy tym, że ze względu na istotną wagę wolności osobistej możliwość wyłączenia prawa do zaskarżenia powinna być postrzegana restryktywnie i skierowana z reguły na orzeczenia o charakterze incydentalnym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama