W związku z końcem 2021 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach "Rzeczpospolitej" i na rp.pl. Przypomnijmy sobie czym w minionych 12 miesiącach żyła Polska. Dziś prezentujemy tekst z września.
Przy okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, serwis czasopisma "Lege Artis" przytacza wyrok karny, jaki zapadł w maju tego roku przed Sądem Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim (sygn. akt IV Ka 240/21).
Orzeczenie dotyczyło nauczycielki, która zdenerwowana niegrzecznym zachowaniem małoletniego ucznia — który samowolnie wyszedł z klasy, następnie powrócił, a zapytany kim jest nauczyciel dla ucznia odparł „nikim" — spoliczkowała go, co zostało zakwalifikowane jako przestępstwo art. 217 par. 1 Kodeksu karnego.
Co mówi przepis
Art. 217 kodeksu karnego
§ 1. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 2. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.§ 3. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Sąd I instancji uniewinnił oskarżoną od zarzutów, jednak po apelacji prokuratury sprawa wróciła do ponownego rozpoznania (wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z 13 marca 2020 r., IV Ka 81/20), zaś w drugim podejściu nauczycielka została uznana winnym zarzucanego czynu.